Klub Książki

Przy Bibliotece Miejskiej w Krapkowicach DKK_logo.jpg
Działa Dyskusyjny Klub Książki.
Powstał z myślą o ludziach, którzy lubią czytać, rozmawiać o lekturze, poznawać nowych autorów i gatunki literackie. Celem klubu jest ożywienie i promowanie aktywnej mody na czytanie w środowisku lokalnym.

Bibliotekarz nadzorujący: Renata Śledzińska
Częstotliwość spotkań klubu: kwartalnie.
Wszelkie zapytania odnośnie DKK prosimy kierować na
e - mail: biblioteka@krapkowice.pl
lub pod telefonem 77/4460200

"Jak gdybyś tańczyła..."

Książka Diane  Chamberlain "Jak gdybyś tańczyła" to wzruszająca powieść obyczajowo psychologiczna poruszająca wiele wątków z problematyki współczesnej rodziny takich jak miłość, nienawiść adopcja, opieka nad ciężko chorym człowiekiem, eutanazja. Książkę czyta się z rosnącym zaciekawieniem. Omawiając lekturę wspólnie zastanawialiśmy się czy kłamstwo jest lepsze od prawdy i czy wydarzenia z przeszłości mogą wpłynąć negatywnie na przyszłość. Kończąc spotkanie przyznaliśmy rację, że przedstawiona historia okazała się bardzo wciągająca i pouczająca.

Spotkanie DKK - Gra o tron

Piętnaście lat temu Siedem Królestw zostało rozdarte przez wojnę domową. Zbuntowani lordowie sprzeciwili się okrutnym rządom Aerysa Targaryena, zwanego Szalonym Królem. Zjednoczeni buntownicy pokonali królewskie wojska, a Szalony Król został zabity. Żelazny Tron objął najznamienitszy z buntowników – Robert Baratheon. Minęły już jednak lata pokoju i oto możnowładcy zaczynają grę o tron. Umiera królewski namiestnik, a honorowy lord z Północy, Eddard Stark, staje przed trudnym wyborem – rodziną a obowiązkiem. Trafia w sam środek wydarzeń, od których zależy los Siedmiu Królestw. Książka z gatunku literatury fantasy, w której czytelnik staje się świadkiem uknutej intrygi, zbrodni. Fabuła książki pokazuje, że w walce o żelazny tron, wszystkie środki są dozwolone. Ciekawi bohaterowie, pomysły na akcję, prowadzenie narracji, sprawiają, że powieść czyta się z zapartym tchem czekając w napięciu, co będzie dalej.


Spotkanie autorskie z Janem Grzegorczykiem

Prawdziwą ucztę duchową mieli czytelnicy, którzy brali udział w spotkaniu 26 września z Janem Grzegorczykiem - autorem takich książek jak: "Każda dusza to inny świat", czy trylogia o przypadkach księdza Grosera oraz wielu innych powieści. Pisarz od 1982 roku pracuje w redakcji miesięcznika "W drodze". Grzegorczyk swoimi wywiadami i artykułami zawsze wsadzał kij w mrowisko, podejmując tematy z pogranicza tabu. Wszystkie książki Grzegorczyka są wariacjami jego opowieści o miłosierdziu. Według niego jest ono osią, wokół której kręcą się dzieje człowieka. Wielbiciele pana Grzegorczyka podczas spotkania mieli okazję wysłuchania pieśni Bułata Okudżawy śpiewanej przez autora, mogli także kupić książki do których autor wpisywał piękne dedykacje.


Niewolnictwo i inne zależności w literaturze.

Niewolnictwo to bardzo niechlubna karta w historii ludzkości. Dramat tysięcy niewolników miał miejsce w różnych częściach świata. Od chwili narodzin stanowili czyjąś własność i nie mieli prawa stanowienia o sobie. Ich życie wypełniała katorżnicza praca, upokorzenia, brak poszanowania. Niewolnicy byli zdani na łaskę i niełaskę pana, który decydował o ich życiu i śmierci. W trakcie spotkania omawialiśmy problem na podstawie książek:
Dolen Perkins – Valdez – Niewolnice
Neze Mender – Niewolnica
Wil Haygood – Kamerdyner
Kathlen Grissom – Dom służących
Dyskusja toczyła się w kierunku takich pytań jak: Co czuje człowiek, któremu odebrano wolność?, Jak silnym trzeba być by trwać w ciągłym lęku?, Ile odwagi trzeba posiadać aby uciec mimo paraliżującego strachu przed porażką?, Jak długo nadzieja tkwi przy człowieku i jak wiele cierpienia jest on wstanie znieść?, Czy kolor skóry świadczy o naszej wartości?.
Podsumowując spotkanie stwierdziliśmy, że książki o tej tematyce są trudne w odbiorze ze względu na zawarte treści, a  pytanie kończące spotkanie brzmiało: Dlaczego człowiek stał się katem wobec bliźniego?.


Lux Aeterna

Lux Aeterna – Wieczne Światło, będąca literackim debiutem krapkowiczanina – Mika Wysockyego, to książka inspirowana Gwiezdnymi Wojnami, Star Trekiem, kosmosem i przyszłością. Te treści od zawsze mnie fascynowały. W szkole bardziej od ‘języka polskiego’ lubiłem biologię, fizykę, astronomię i geografię – tłumaczy Wysocky. W spotkaniu oprócz klubowiczów wzięli udział uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kilińskiego, ze Zespołu Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich oraz gimnazjaliści. Klubowicze pytali o jego krapkowickie korzenie, o życie na emigracji, o pomysł na napisanie książki i czy powstaną następne książki do Lux Aeterna. Na koniec życzyliśmy autorowi by został znanym pisarzem i zrobił karierę międzynarodową. Pisarz podsumował spotkanie słowami, że warto mieć marzenia.


Powieść kryminalna

Podczas październikowego spotkania słuchaczy Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o powieści kryminalnej. Uczestnicy wymienili się uwagami na temat autorów oraz ciekawych książek, które warto przeczytać. Na panelu dyskusyjnym pojawili się tacy autorzy jak Charlotte Link,  Sophie Hannah, Camilla Läckberg i inni.


Spotkanie z Barbarą Kosmowską

Barbara Kosmowska w swoich powieściach podejmuje trudne tematy, które towarzyszą współczesnemu człowiekowi. Podczas spotkania mówiła o pomysłach na swoje książki, o tym jak książki powstają a wciągnięci do dyskusji czytelnicy pytali o bohaterów, opisywane miejsca a także o ulubione książki i autorów. Na te wszystkie pytania autorka odpowiadała z pasja dbając o szczegóły w swoich wypowiedziach. To interesujące spotkanie zakończyło się podpisywaniem książek i wspólną fotografią.


Po spotkaniu z Izabelą Sową

W spotkaniu autorskim uczestniczyło około 20 osób. Klubowicze mieli możliwość bezpośredniej rozmowy z Panią Izabelą o jej książkach, pisaniu i literaturze a także o problemach drażliwych, które nurtują każdego z nas. Uczestników urzekła osoba Pani Izabeli i sposób w jaki potrafiła zbliżyć się do czytelników. To niezwykle serdeczna, czuła i wrażliwa osoba. Dyskusja przebiegała wartko w miłej atmosferze, dowiedzieliśmy się wiele na temat samej autorki i jej książek. Postacie, które opisuje są mocno zarysowane psychologicznie, co sprawia, że są ciekawsze. Spotkanie z pisarką sprawiło, że nawet ci, którzy nie czytali jej książek zadeklarowali, że chętnie po nie sięgną.


"Dziewczynki ze Świata Maskotek"

Po zakończeniu dyskusji nad książką Anji Snelman uczestnicy spotkania uznali, że książkę ze względu na atmosferę powieści i poruszaną tematykę czyta się trudno, akcja jest rozwlekła a prowadzona narracja wprowadza chaos. Język dla jednych jest doskonały innym się nie podoba. Jednak sama książka zwraca naszą uwagę na to, jak trudną sprawą jest uchronienie swojego dziecka przed złem tego świata, przed naiwnością, przed tym co na początku może okazać się cool zabawą a w ostateczności okazuje się największym dramatem.