Aktualności

Spotkanie pokoleniowe

Podczas tegorocznego miesiąca seniora w krapkowickich bibliotekach miało miejsce spotkanie seniorów z wnukami. Imprezę zatytułowano "Zabawa nie zna granic". Wspólne pląsy spowodowały bowiem, że bariery wiekowe zostały przełamane.


Marzenia jak perły dojrzewają powoli...

12 października o godzinie 14.00 w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Krapkowicach Filia Nr 2 ul. Mickiewicza 1 gościła Krystyna Szwed. Urodzona i wychowana w sercu mazurskich jezior, to jednak swoje dorosłe życie związała z Krapkowicami. Rysowanie i szkicowanie ołówkiem już od wczesnego dzieciństwa było jej ogromną pasją. Później przyszło szkicowanie węglem i suchą pastelą. W 2010 roku wstąpiła do Stowarzyszenia Twórców i Artystów "Pasja" w Krapkowicach. Poetka i malarka odkrywa tajemnicę swojej artystycznej duszy także w poezji. jej książkowy debiut to tomik wierszy " Tajemnica słowa odkryta bardziej". Swoją twórczością malarską i poetycką dociera do najbardziej ukrytych tajników duszy.


Kurs komputerowy

Rozpoczęcie nowego kursu komputerowego.


Spotkanie Hanną Cygler

W piątkowy wieczór 6 października czytelnicy krapkowickiej biblioteki i członkowie Klubu DKK mieli możliwość spotkać się i porozmawiać z panią Hanną Cygler autorką wielu powieści dla kobiet i nie tylko. Z urodzenia i zamiłowania gdańszczanka, zawodowo zajmuje się tłumaczeniem ze szwedzkiego i angielskiego. Naprawdę nazywa się Anna Kanthak. Pracę nad pierwszą powieścią " Tryb warunkowy" rozpoczęła w 1985 roku a ukończyła ją w 1997 roku. Pierwszą książkę wydała w 2003 roku nakładem wydawnictwa Cztery Strony Świata, była to powieść "3 razy R". Autorka często osadza akcję swoich powieści w nieznanych sobie realiach, dzięki czemu jak sama twierdzi, zawsze podchodzi do danego zagadnienia z entuzjazmem. Pisarka nie szczędzi swoim czytelnikom dalekich podróży do: Grecji, Hiszpanii, carskiej Rosji czy Paryża. Sama jak zdradziła obecnym często odwiedza Stany Zjednoczone z racji tego, że mieszka tam jej siostra. Pisze jak sama powiada dla przyjemności swojej i swoich czytelników.


Wizyta w przedszkolu

O tym, że warto czytać nikogo nie trzeba przekonywać. Panie z krapkowickiej biblioteki odwiedziły dzieci z Przedszkola Nr 4 i czytały im bajki posługując się teatrzykiem japońskim Kamishibai.

 


Z Agnieszką Lingas-Łoniewską w cztery oczy...

14 września 2017 roku o godzinie 16.30 gościła w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Krapkowicach ul. Sądowa 21 jedna z wybitnych pisarek młodego pokolenia. Z wykształcenia  polonistka. Na rynku wydawniczym zadebiutowała powieścią "Bez przebaczenia". Pisze książki przede wszystkim dla kobiet, obyczajowe i łączące sensację z romansem. Jest założycielką i prowadzi portal "Czytajmy polskich Autorów". Od 2017 jest członkiem Kapituły Literackiego Debiutu Roku. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień. Tematyka jej twórczości nawiązuje do spraw bliskich kobietom. Ma  na swoim koncie także książki, które poruszają problemy męskie. Atmosfera spotkania była intrygująca, tak jak przystało na spotkanie kobiety z kobietami (nie zabrakło mężczyzn).


Spotkanie  z Agnieszką - Lingas Łoniewską

14 września o godzinie 16.30 w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Krapkowicach przy ulicy Sądowej 21 odbędzie się spotkanie z pisarką Agnieszką Lingas - Łoniewską, wrocławską pisarką mającą na koncie 20 bestsellerowych powieści. Jej najbardziej znane książki to: Bez przebaczenia, Zakręty losu, Skazani na ból, Piętno Midasa, Łatwopalni.

Serdecznie zapraszamy


Do zobaczenia za rok......

Biblioteka kojarzy nam się zwykle z ciszą i spokojem, miejscem gdzie w skupieniu możemy się uczyć i poszerzać swoją wiedzę. Jednak w czasie wakacji te stereotypy zostały złamane. Było gwarno i głośno a wszystko to za sprawą dzieci, które brały udział w zajęciach wakacyjnych organizowanych przez krapkowickie biblioteki. Filę nr 2 przy ulicy Mickiewicza 1 oraz Filię dla dzieci przy ulicy Sienkiewicza 9. Zajęcia odbywały się codziennie w miesiącu sierpniu w godzinach od 10 do 13. Uczestnicy wakacji podróżowali po krainie fantazji, w której spotykali swoich ulubionych autorów i baśniowych bohaterów. Dzieci brały też udział w zajęciach sportowych i zabawach z chustą animacyjną. Podczas prowadzonych zabaw można tez było wykazać się talentem plastycznym, wokalnym i teatralnym. Wakacyjny czas spędzony w bibliotece uczestnicy wspólnie uznali za udany.


Wakacje w bibliotece

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach organizuje w czasie wakacji letnich zajęcia dla dzieci. Wszystkie formy pracy kulturalno – oświatowej prowadzone w czasie wakacji letnich” mają charakter bardzo różnorodny.Filia dla dzieci ul. Sienkiewicza 9 w dniach od 31 lipca do 11 sierpnia 2017 a  Filia biblioteczna Nr 2 w Krapkowicach przy ul. Mickiewicza 1 w dniach od 14 sierpnia do 25 sierpnia 2017r.

Oświadczenie
Regulamin


Dzień Bibliotekarza

Bibliotekarze powiatu krapkowickiego 8 maja świętowali Dzień Bibliotekarza.

 


Wymiana doświadczeń bibliotekarskich
Opatówek - Krapkowice

Działania krapkowickich bibliotek na rzecz lokalnego czytelnictwa skłoniły bibliotekarzy z Opatówka do wizyty w krapkowickich bibliotekach.
Było gwarnie i wesoło. Wizyta odbyła się 26 kwietnia 2017 roku. Wymiana doświadczeń była elementem przewodnim spotkania.

 


Informacja ogólna

Maj - miesiącem książki.
W związku z powyższym ogłaszamy - maj, miesiącem wolnym od opłat
za przetrzymywanie książek.
Wszystkich "dłużników" zachęcamy do odwiedzenia naszych bibliotek w miesiącu maju,
tym samym proponujemy bezpłatne uregulowania wszystkich należności.
Spotkajmy się w bibliotekach, a hasłem przewodnim będzie:
PRZYJDŹ. ODDAJ. WYPOŻYCZ.
ZAPRASZAMY!!!


Majowe spotkania w bibliotekach

W majowych spotkaniach z książką biblioteka proponuje swojej społeczności bogatą ofertę poprzez wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się oraz inspirowanie do dialogu społecznego na temat szeroko pojmowanej nauki. Organizujemy takie formy pracy edukacyjnej, które pozwolą naszym użytkownikom nabywać wiedzę i umiejętności rozwijające indywidualne   zdolności, a także kształtować kompetencje społeczne poprzez pracę w grupie. Adresatami naszych działań jest użytkownik w każdym wieku.

Harmonogram Majowych Spotkań 2017


Polubić bibliotekę i czytanie

To do Was Rodzice zwracamy się z prośbą, aby książka od najmłodszych lat towarzyszyła Twojemu dziecku. Dzięki Wam książka stanie się trwałym i naturalnym elementem jego świata. Apelujemy żeby, to co jest w zasięgu Waszej ręki pozwoliło dzieciom na poznawanie świata bajek, baśni i legend, z którego nigdy się nie wyrasta. Prosimy śledzić stronę internetową biblioteki: www.bibliotekakrapkowice.pl gdzie informujemy o naszych działaniach.


Pokochaj Pluszowego Misia

Na dzień dobry i dobranoc towarzyszy dzieciom Miś. Ulubiona maskotka, która towarzyszy nam od najmłodszych lat dlatego jest ulubionym bohaterem wszystkich dzieci. Poprzez zabawę dzieci poznają historię misiaczków - przytulanek, które towarzyszą im od wczesnego dzieciństwa. Każdy "Miś" ma na imię, które wymyśliło dla niego jego mały kolega.

 


Historia książki

Uczniowie klasy II A z ZSP Nr 4 w Krapkowicach wzięli udział w lekcji bibliotecznej, której tematem była historia książki i pisma od czasów antycznych po nowożytne. Podczas zajęć młodzież dowiedziała się, że historię książki można podzielić na dwa okresy. Pierwszy dotyczy książki rękopiśmiennej (do 1500r.), drugi to era książki drukowanej, której rozwój zawdzięczamy Janowi Gutenbergowi.

 


Spotkanie DKK - Gra o tron

Piętnaście lat temu Siedem Królestw zostało rozdarte przez wojnę domową. Zbuntowani lordowie sprzeciwili się okrutnym rządom Aerysa Targaryena, zwanego Szalonym Królem. Zjednoczeni buntownicy pokonali królewskie wojska, a Szalony Król został zabity. Żelazny Tron objął najznamienitszy z buntowników – Robert Baratheon. Minęły już jednak lata pokoju i oto możnowładcy zaczynają grę o tron. Umiera królewski namiestnik, a honorowy lord z Północy, Eddard Stark, staje przed trudnym wyborem – rodziną a obowiązkiem. Trafia w sam środek wydarzeń, od których zależy los Siedmiu Królestw. Książka z gatunku literatury fantasy, w której czytelnik staje się świadkiem uknutej intrygi, zbrodni. Fabuła książki pokazuje, że w walce o żelazny tron, wszystkie środki są dozwolone. Ciekawi bohaterowie, pomysły na akcję, prowadzenie narracji, sprawiają, że powieść czyta się z zapartym tchem czekając w napięciu, co będzie dalej.

 


Pluszowy Miś w bibliotece

Misie duże i małe, białe i czarne, a także kolorowe zagoszczą w Bajkolandii. Od 15 marca biblioteka zaprasza grupy przedszkolne i najmłodsze grupy szkolne na zajęcia z
PLUSZOWYM MISIEM, które odbywać się będą w Filii bibliotecznej Nr 2 ul. Mickiewicza 1.
Prosimy o zgłaszanie chętnych grup pod nr tel. 77/4661319,
celem umówienia terminu zajęć.


"Bestia i Piękna" bawiły w bibliotece dziecięcej

W ramach integracji dzieci z rodzicami bibliotekarze przygotowali inscenizację bajki. Historia Pięknej, która poślubiła Bestię jest przykładem, który pokazał "że zawsze zwycięża dobro". "Dobro - dobrem zwyciężaj" to motto przewodnie , które towarzyszyło imprezie czytelniczej skierowanej do dzieci i młodzieży


Były i minęły...

Dwa tygodnie ferii minęły bardzo szybko. Aktywny wypoczynek w czasie wolnym od nauki zorganizowały biblioteki miasta i gminy Krapkowice. Dzieci uczestniczyły w rożnych grach zespołowych i indywidualnych. Przeprowadzono szereg konkursów ph. "Bawimy się czytając" . Zadbaliśmy, aby dzieci, które brały udział w feriach z książką zapamiętały drogę do biblioteki. Ferie w bibliotece organizowały w Krapkowicach : Filia dla dzieci, Filia Nr 1 oraz Filia Nr 2.
Biblioteki gościły codziennie około 50 uczestników.
Pewne jesteśmy, że drogę do biblioteki i książki poznało wielu przyszłych czytelników.

 


Ferie w bibliotece

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach organizuje w czasie ferii zimowych zajęcia dla dzieci. Zgodnie z harmonogramem pracy zajęcia będą miały charakter bardzo różnorodny. Zajęcia będą trwały w godzinach od 10.00 do 13.00.
W okresie:
od 13 lutego do 17 lutego 2017 - Filia biblioteczna dla dzieci ul. Sienkiewicza 9.
od 20 lutego do 24 lutego 2017 - Filia biblioteczna Nr 2, ul. Mickiewicza 1.
Poniżej regulamin, oraz oświadczenie.

Regulamin ferie 2017
Oświadczenie


Historia książki - wystawa

Filia Nr 2 ul. Mickiewicza 1 zaprasza czytelników do zwiedzania wystawy ph.: "Historia książki od czasów antycznych po nowożytne". Istnieje również możliwość umówienia się na lekcje biblioteczne związane z tematem wystawy.
Prosimy o zgłaszanie chętnych grup pod nr tel. 77/4661319,
celem umówienia terminu zajęć.

 


Informacja ogólna

W dniach 24.12.2016 i 31.12.2016 Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna
w Krapkowicach przy ulicy Sądowej 21 będzie nieczynna.


Filie w nowej odsłonie...

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016 -2020 zrealizowano zadanie pn. „ Zakup wyposażenia dla Filii Nr 1 i Filii dla dzieci w Krapkowicach ul. Sienkiewicza 9”. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach w dniu 14.12.2016 uroczyście zaprezentowała w nowej „odsłonie” dwie biblioteki : Filię Nr 1 oraz Filię dla Dzieci. Filie biblioteczne zostały wyposażone w nowy sprzęt biblioteczny : regały biblioteczne, lada biblioteczna, stoliki, krzesała itp. oraz sprzęt komputerowy : 2 komputery , 2 czytniki kodów kreskowych, drukarka oraz projektor. Sprzęt komputerowy będzie służyć bibliotekarzom do komputeryzacji  prac bibliotecznych : wypożyczanie komputerowego, zamawiania i rezerwowania książek on-line oraz uruchomienia katalogu on-line. Zadanie to zostało zrealizowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa  Narodowego : 52.500,00, oraz środków samorządowych : 17.500,00 . Całość zadania wyniosła 70.000,00. Uczestnikami uroczystości byli : Burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura, Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Małkiewicz, Sekretarz Gminy Harald Brol, Skarbnik Gminy Ryszard Patej, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Jolanta Myśluk, instruktor WBP Opole Agnieszka Hałubiec oraz zaproszone dzieci z Publicznego Przedszkola nr 2  i Szkoły Podstawowej Nr 1 w Krapkowicach. Zasadniczą funkcją tego Programu jest przekształcenie bibliotek w nowoczesne centra dostępu do wiedzy, kultury oraz ośrodków życia społecznego. Biblioteki Krapkowickie biorą udział w programach, które pozwalają na zwiększenie standardów bibliotecznych. Po raz drugi krapkowickie biblioteki zdobyły laur Najlepszej Biblioteki Województwa Opolskiego w Rankingu Bibliotek organizowanych przez Instytut Książki i Rzeczpo


"Trudne kwerendy"

Bibliotekarze powiatu krapkowickiego wzięli udział w szkoleniu na temat "Trudnych Kwerend". Poruszone zostały zagadnienia związane z kwerendami zadawanymi przez czytelników. Najważniejsze zadanie, które ważne jest dla każdego bibliotekarza, to jak najszybsze dotarcie do materiałów, które pozwolą rozwiązać zadaną kwerendę. Biblioteka nowoczesna, to taka, gdzie nauka, wiedza idą w parze z wypoczynkiem i rekreacją.

 


Grudniowy czas...

Mikołajkowy dzień pełen niespodzianek zaproponowały dzieciom biblioteki miasta i gminy Krapkowice. Mikołaj obdarował dzieci prezentami, a także nie stronił od dobrej zabawy. Warto zaznaczyć, że Mikołaj był serdecznie witany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Bo stare to już dzieje, stare obyczaje, że po Nocy Chodzi Grudzień razem z Mikołajem.

 


Ponownie najlepsi!!!

28 listopada 2016 roku w stołecznym Pałacu Rzeczpospolitej, będącym jedną z siedzib Biblioteki Narodowej, odebrali nagrodę zwycięzcy Rankingu Bibliotek 2016, zorganizowanego przez Instytut Książki i "Rzeczpospolitą".
Tytuł NAJLEPSZEJ BIBLIOTEKI W ROKU 2016 w województwie opolskim zdobyła po raz drugi Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach za całokształt pracy na rzecz społeczności lokalnej. Podczas uroczystej gali doceniono także przedstawicieli samorządów, dla których dobrze działająca biblioteka jest najlepszym świadectwem dbałości samorządu o zapewnienie łatwego i bezpłatnego dostępu do kultury, wiedzy i nowych mediów. Krapkowickie biblioteki oprócz upowszechniania czytelnictwa proponują różnorodne formy pracy kulturalnej, oświatowej i edukacyjnej. Współpracują z wszystkimi organizacjami, instytucjami, stowarzyszeniami, przedszkolami i szkołami.

 


Andrzejki w bibliotece

W listopadzie Filia Nr 2 w Krapkowicach zaproponowała dzieciom i dorosłym zabawy andrzejkowe. Tradycje związane z wróżbami są obecne w naszej kulturze już od dawna znane już był w XVIII wieku. O tym, że zwyczaje trzeba znać i szanować przekonali się uczestnicy naszych zajęć.

 


Wyśpiewać swój własny świat

W murach biblioteki w Krapkowicach przy ulicy Mickiewicza 1 dnia 17 listopada, godzina
18 rozbrzmiewała poezja i muzyka. Uczestnicy wieczoru poetyckiego mieli czas na refleksję, chwilę zatrzymania nad miłością, cierpieniem, tęsknotą nad pięknem i marzeniami. Było to spotkanie z ludźmi, którzy kochają poezję i muzykę. Swój własny świat wyśpiewali: Agnieszka Chrobot, Małgorzata Pasznicka i Mariusz Bucze


Młodość przychodzi z wiekiem

Zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu, które pomoże rozwiązać wiele problemów, z którymi seniorzy borykają się codziennie. Spotkanie odbędzie się 25 listopada w filii bibliotecznej Nr 2 przy ulicy Mickiewicza 1.
Harmonogram spotkania:

 • 900 - 1100 -  ASOS - doradztwo prawnika - Marek Sztęborowski
 • 1100 - 1300 - ASOS - doradztwo dietetyka - Bożena Jadoch - Bilos
 • 1300 - 1900 - ASOS - doradztwo rehabilitanta - Dawid Bączkiewicz

 Informacja ogólna

W dniach od 14.11 do 18.11 filia biblioteczna dla dzieci przy ulicy Sienkiewicza 9
będzie nieczynna.


Zaduma nad ludzkim losem

4 listopada o godzinie 17.00 w filii Bibliotecznej Nr 2 w Krapkowicach odbyły  się "Zaduszki Artystyczne" a w programie: wystawa obrazów Adama Werwińskiego ph.: "Zapomniałeś - wspomnij", wieczór poetycki ph.: Umarli ze Spoon River" E.L. Mastersa. Piękna poezja wprowadziła w chwilę zadumy nad ludzkim losem, słowo które otwierało drzwi powoli trafiało w serca zebranych. Wspominaliśmy ludzi, którzy odeszli. Mieliśmy okazje zwiedzać wystawę pana Warwińskiego, która była odpowiedzią i zarazem spójną częścią wieczoru poetyckiego.

Marek Grechuta śpiewał:
"Przychodzimy,
odchodzimy,
leciutko
na paluszkach.

 


Informacja ogólna

W dniach od 03.11.2016 do 10.11.2016 filia biblioteczna
przy ulicy Sienkiewicza 9 będzie nieczynna.


Kurs komputerowy

13 października odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne uczestników kursu komputerowego. Utworzono dwie grupy: pierwszą z podstawową wiedzą komputerową oraz drugą dla poziomu zaawansowanego. Uczestnicy będą spotykać się w poniedziałki i wtorki w godzinach od 11 - 12. Pierwsze spotkanie by zachęcić wszystkich do aktywnego uczestnictwa odbyło się przy kawie i cieście. Zatem wszystkim kursantom życzymy powodzenia


Smerfy w bibliotece

Filia biblioteczna dla dzieci zaprasza dzieci na spotkanie ze SMERFAMI. Spotkanie odbędzie się 17 października o godzinie 17.00 w bibliotece przy ulicy Sienkiewicza 9.
Serdecznie zapraszamy!!


Seniorzy świętują...

11 października o godzinie 10.00 bibliotekarze i dzieci z Przedszkola Nr 8 urządzili seniorom wspaniałą zabawę. Oprawę artystyczną przygotowały przedszkolaki z Przedszkola Nr 8 zaś bibliotekarze z bibliotek miasta i gminy Krapkowice sprawili, żeby seniorzy ten "dzień" zapamiętali do przyszłego Dnia Seniora.

 


Prasa w prostym wydaniu

Uczniowie klasy szóstej ze Szkoły Podstawowej Nr 4 wzięli udział w lekcji bibliotecznej. Tematem przeprowadzonych zajęć były "Gazeta i czasopismo jako źródło aktualnej wiedzy. Młodzież na lekcji dowiedziała się: co nazywamy prasą?, jaka jest różnica między gazetą a czasopismem?. Uczniowie poznali także układ treści czasopisma i jego zadania.

 


"Niebo dla akrobaty"

Prawdziwą ucztę duchową mieli czytelnicy, którzy brali udział w spotkaniu 26 września z Janem Grzegorczykiem - autorem takich książek jak: "Każda dusza to inny świat", czy trylogia o przypadkach księdza Grosera oraz wielu innych powieści. Pisarz od 1982 roku pracuje w redakcji miesięcznika "W drodze". Grzegorczyk swoimi wywiadami i artykułami zawsze wsadzał kij w mrowisko. Podejmuje tematy z pogranicza tabu. Wszystkie książki Grzegorczyka są wariacjami jego opowieści o miłosierdziu. Według niego jest ono osią, wokół której kręcą się dzieje człowieka.

 


Historia też jest ciekawa

23 września Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach gościła Wolfganga Viehwegera, który prezentował swoją książkę "Stanisław Mikołajczyk - Obrońca wolności".


10 lat działalności Dyskusyjnego Klubu Książki - WYSTAWA

Filia biblioteczna przy ulicy Mickiewicza 1 zaprasza na wystawę pod hasłem DKK 10 lat działalności. Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia biblioteki od 8.00 do 18.00.
DKK to projekt adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Celem klubów jest: wykreowanie mody na czytanie, udział czytelników w życiu literackim oraz inspirowanie interesujących dyskusji.
W krapkowickiej bibliotece klub działa od 6 lat. Członkowie spotykają się kwartalnie. Chętnych zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 26 września 2016 roku w filii bibliotecznej przy ulicy Mickiewicza 1 o godzinie 16.30 tym razem będzie to spotkanie autorskie z panem Janem Grzegorczykiem.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!


Na herbatce u Beręsewicza...

W spotkaniu z Pawłem Beręsewiczem wzięli udział czytelnicy od 7 do 12 lat. Autor bawił dzieci, zapraszając je na herbatkę. W miłej atmosferze goście pana Beręsewicza mieli okazję zapoznać się z twórczością autora książek dla dzieci i młodzieży

[EasyGallery key='98']


Baw się czytaniem

Dnia 6 września 2016 roku o godzinie 11.00 Filia dla dzieci gościć będzie Pawła Beręsewicza autora książek dla dzieci. Scenariusz spotkania jest elastyczny, dostosowany do wieku uczestników i wielkości grupy, Zapraszamy dzieci, które chcą poznać twórczość autora ich ulubionych lektur. Bajkowe spotkanie i wspaniała zabawa.
Możesz przyjść i Ty
Zapraszamy!


Informacja ogólna

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach informuje o przeprowadzeniu
kontroli księgozbioru w Filii bibliotecznej Nr 2 w Krapkowicach
ul. Mickiewicza 1 w dniach od 01 do 12 sierpnia 2016r.
W związku z powyższym BIBLIOTEKA BĘDZIE NIECZYNNA.
Najbliższe placówki biblioteczne:

 • Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach ul. Sądowa 21
 • Filia biblioteczna Nr 1 ul. Sienkiewicza 9
 • Filia biblioteczna dla dzieci ul. Sienkiewicza 9

Niech żyją wakacje!!!

Niech żyją wakacje, niech żyje wolny czas ...
Już od 4 lipca bawimy się i odpoczywamy wśród książek.

[EasyGallery key='97']


Wakacje w bibliotece

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach organizuje w czasie wakacji letnich zajęcia dla dzieci. Wszystkie formy pracy kulturalno – oświatowej prowadzone w czasie wakacji letnich” mają charakter bardzo różnorodny. Filia biblioteczna Nr 2 w Krapkowicach przy ul. Mickiewicza 1 w dniach od 04 lipca do 15 lipca 2016r. będzie organizowała zajęcia pod hasłem "BIBLIOTECZNE WYPRAWY WAKACYJNE". Zajęcia odbywać się będą od godziny 10 do 13. Poniżej szczegółowy plan zajęć.

Wakacje 2016
Oświadczenie


W nocy w bibliotece...

Noc Bibliotek to ogólnopolska impreza promująca czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w których warto przebywać. Biblioteki miasta i gminny Krapkowice tego wieczoru zaprezentowały ofertę kulturalną dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

[EasyGallery key='96']


Piórem pisane

Z okazji 170 rocznicy urodzin i 100 rocznicy śmierci Henryka Sienkiewicza Filia biblioteczna Nr 2 w Krapkowicach przy ulicy Mickiewicza 1 zaprasza każdego, kto chce przepisać fragment dzieła "Quo Vadis". Pierwsze słowa przepisał burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura. Na otwarciu narodowego przepisywania "Quo Vadis" była obecna Telewizja Polska 3. Innowacyjna forma w pracy z książką ma przybliżyć społeczeństwu twórczość wielkiego pisarza, bowiem przepisywaniu towarzyszą imprezy czytelnicze, które pogłębiają wiedzę ma temat życia i twórczości Henryka Sienkiewicza. Ten wyjątkowy rękopis po przepisaniu zostanie wystawiony w bibliotece, a następnie przekazany do muzeum w Oblęgorku.

[EasyGallery key='92']


Spotkanie z Barbarą Kosmowską

11 maja 2016 w filii bibliotecznej dla dzieci odbyło się spotkanie autorskie z panią Barbarą Kosmowską. Na spotkanie przybyli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z Żywocic!!! 🙂

[EasyGallery key='93']


Opolskie o poranku

11 maja 2016 roku dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Krapkowicach - Maria Bartoszyńska była gościem programu Opolskie o poranku. Link do wywiadu pod spodem. Rozpoczęcie wywiadu: 00:56:34

http://opole.tvp.pl/25293705/11-maja-2016


Wizyta Czerwonego Kapturka w bibliotece dla dzieci

Wspaniałą zabawę miały dzieci i ich rodzice biorący udział w spotkaniu z Czerwonym Kapturkiem. Wilk, babcia, leśniczy i Czerwony Kapturek bawili dzieci, jednocześnie ucząc jak zachowywać się w trudnych sytuacjach. Zabawa była przednia zarówno dla dzieci i ich opiekunów. Bajka osnuta na twórczości Charles'a Perrault. 10 maja 2016 godzina 17.00

[EasyGallery key='94']


W Stumilowym lesie

Pierwszaki ze Szkoły Podstawowej Nr 5 bawiły się 9 maja 2016 roku w Stumilowym lesie, który wyrósł nagle w naszej bibliotece. Dzieci mogły w nim łowić ryby w płynącej rzece, robić śmieszne miny by rozśmieszyć osiołka i brać udział w wielu innych zabawach.

[EasyGallery key='91']


Warsztat Terapii ZajęciowejDyplom Przyjaciela Biblioteki

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej 6 maja 2016 roku po raz kolejny odwiedzili bibliotekę by wziąć udział w podsumowaniu akcji "Głośnego Czytania". Zakończenie było uroczyste, po małym poczęstunku w ramach podziękowania wszyscy dostali pamiątkowy dyplom Najlepszego Przyjaciela Biblioteki.


W magicznym świecie bajek

Dnia 28 kwietnia biblioteki miasta i gminy Krapkowice gościły pracowników Instytutu Książki z Warszawy. Celem wizyty było zapoznanie się z działalnością bibliotek na rzecz społeczności lokalnej. Nasze biblioteki czynnie uczestniczą w różnych działaniach mających na celu promowanie biblioteki i czytelnictwa. Kulminacyjnym punktem spotkania był udział uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 5 w Krapkowicach w imprezie czytelniczej ph.: "W Stumilowym Lesie"

[EasyGallery key='90']


Kurs niemieckiego

W bibliotece trwa kurs języka niemieckiego dla początkujących. Zajęcia odbywają się w środy w filii bibliotecznej przy ulicy Mickiewicza 1, oraz w czwartki w bibliotece głównej przy ulicy Sądowej 21. Poniżej galeria zdjęć z pierwszych spotkań.

[EasyGallery key='89']


Przedszkolaki w bibliotece

Dzieci z Przedszkola Nr 6 odwiedziły bibliotekę. Dzień 22 kwietnia był dla nich dniem szczególnym, bowiem miały okazję poznać bibliotekę i jej zbiory. Przyjaźń zawarta z biblioteką i książką zaowocowała już na całe życie.

[EasyGallery key='88']


Majowe spotkania z książką 2016

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom użytkowników, w piękne majowe dni biblioteki miasta i gminy Krapkowice zapraszają do swoich placówek. Maj to miesiąc szczególny, bowiem pozwala na podsumowanie działalności bibliotecznej. W tym roku majowe imprezy czytelnicze przebiegać będą pod hasłem: "Tu jest Twoje miejsce". Adresowane są do czytelników w różnym wieku. Swoją przystań znajdują tu dzieci, rodzice, dziadkowie, w myśl zasady: „Biblioteka Twoim  - trzecim miejscem”. Reasumując w maju odbywać się będzie promocja biblioteki i czytania książek. W dniach od 1 – 30 maja odbywać się będą imprezy czytelnicze, lekcje biblioteczne, głośne czytanie, spotkania autorskie, wystawy, wycieczki, dyskusje nad książką i wiele innych form czytelniczych. W załączniku plan majowych spotkań.

MAJOWE SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ 2016


Informacja ogólna

Jeżeli cały rok zapomniałeś o oddaniu książki - zapraszamy w "miesiącu maju", w którym za przetrzymywanie wszystkich nośników wiedzy (książki, audiobooki, płyty) nie pobieramy żadnych opłat.


Pierwsze wrażenia za nami...

Kolejny etap współpracy biblioteki ze społecznością lokalną, to zaproszenie do uczestnictwa w kursie języka niemieckiego. Kurso-spotkanie odbyło się po raz pierwszy 20 kwietnia w Filii bibliotecznej Nr 2 przy ulicy Mickiewicza 1. Nasze działania skierowane są do grup w każdym wieku, bowiem uczestniczący w nich przychodzą, aby się spotkać i porozmawiać. W murach biblioteki gdzie czuja się swobodnie i traktują to miejsce jako "własne" przyjemnie spędzają czas. Podczas kolejnych spotkań, słuchacze będą poznawać podstawowe zasady posługiwania się językiem niemieckim. Wszystkich, którzy chcą być razem z nami serdecznie zapraszamy.

[EasyGallery key='87']

Harmonogram spotkań:
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach ul. Sadowa 21 -
Każdy czwartek - godzina 12.00

Filia Biblioteczna Nr 2 ul. Mickiewicza 1 -
Każda środa - godzina 11.00


Marzec w bibliotece dla dzieci

Marzec w bibliotece rozpoczęliśmy imprezą literacką ,,Jaś i Małgosia''. Z bohaterami tej baśni spotkali się czytelnicy biblioteki , a także uczniowie Z.S. im. J. Tuwima w Krapkowicach. Z okazji Świąt Wielkanocnych odbyły się lekcje biblioteczne dla dzieci przedszkolnych. Można też było zwiedzać wystawę ,,Pałac w Dobrej - powrót do dawnych lat''oraz ,,Tradycje i zwyczaje wielkanocne''.

[EasyGallery key='86']


Głośne czytanie

Na wspólnym czytaniu mitów greckich spotkali się po raz kolejny uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej. Czytanie bowiem to nie tylko przyjemność, ale także korzyść dla naszego zdrowia psychicznego i sposób na zdobywanie obycia w świecie.


Zabawy zimowe w bibliotece

Filia biblioteczna Nr 2 w marcu gościła dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 4. Uczniowie uczestniczyli w przygotowanych dla nich grach i zabawach zimowych. Podczas zajęć dzieci tworzyły płatki śniegu, próbowały znaleźć schronienie na zimę, szukały bałwanka. To tylko niektóre z propozycji zajęć, w których uczniowie brali udział.

[EasyGallery key='85']


Bawili się i ...

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Steblowie dnia 10 marca 2016 roku gościli w Filii bibliotecznej Nr 2 w Krapkowicach przy ulicy Mickiewicza 1. Poznali tajniki pracy bibliotekarzy, zwiedzili bibliotekę. Ważnym punktem odwiedzin była "animacja kulturalna", dzięki której bawiąc się - uczyli.

[EasyGallery key='84']


Zachęcamy do czytania

Daj przykład swojemu dziecku i weź książkę do ręki. Spróbuj z nim złapać bakcyla, a zobaczysz, że świat stanie przed tobą przyjazny i otwarty. Czytanie powinno być przyjemnością, a nie karą. Przykład idzie z góry. Jeśli twoje dziecko nigdy nie widziało cię z książką, a tata o lekturach wypowiada się pogardliwie i czytanie nazywa startą czasu, trudno ci będzie przekonać pociechę do lektury.


Pisanie to mój sposób na życie

26 lutego w filii bibliotecznej Nr 2 w Krapkowicach przy ulicy Mickiewicza 1 pojawiło się Wieczne Światło. Wszystko to, związane było ze spotkaniem autorskim Mika Wysockyego z czytelnikami. Lux Aeterna - Wieczne Światło to tytuł książki debiutującego pisarza. Jest to pierwsza część trylogii o istocie bytów wplecionej w sens Wszechświata. Czekamy na następne.

[EasyGallery key='83']


Spotkanie Uniwersytetu III Wieku

29 lutego 2016 roku o godzinie 17.00 odbędzie się spotkanie z panem
Łukaszem Kuklą.Tematem spotkania będą porady prawne. Spotkanie odbędzie
się w filii bibliotecznej przy ulicy Sienkiewicza 9.
Serdecznie zapraszamy!


Czas wolny to - książka i biblioteka

Zainteresowanie dzieci feriami spędzonymi w bibliotece, przerosło nasze oczekiwania. Wychodząc naprzeciw najmłodszym użytkownikom zadbano o to, aby każdy dzień spędzony w bibliotece był bogaty w różnego rodzaju działania biblioteczne, które rozwijają wyobraźnię i kreatywność dziecka. Dla wielu czytelników biblioteka jest miejscem, w którym po raz pierwszy stykają się z książką. W naszych bibliotekach dbamy o to, aby oprócz zabawy szczególnie ważne były walory rozwojowe, które są najlepszą inwestycją w edukację najmłodszego czytelnika. Dwa tygodnie ferii za nami, a przed na nami wiele wspaniałych chwil, które pozwolą nam zaprzyjaźnić się z biblioteką i książką.

[EasyGallery key='81']


Nie tylko czytanie...

Światowy Dzień Chorego obchodzony 11 lutego, w dzień wspomnienia Matki Boskiej z Lourdes, przypomina wszystkim, aby pochylić się w stronę cierpiących i chorych. Chorobą XXI wieku jest brak wrażliwości na drugiego człowieka. Możemy sprawić, że promyk światła wskaże nam drogę -  literaturę, która uleczy nie tylko ciało, ale i duszę. Biblioterapia czyli leczenie słowem pisanym - może też być dla Ciebie. Zastanów się.


Spotkanie Uniwersytetu III Wieku

15 lutego 2016 roku o godzinie 17.00 odbędzie się spotkanie słuchaczy Uniwersytetu III Wieku w Krapkowicach. Podczas spotkania omawiane będą sprawy organizacyjno - finansowe. Spotkanie odbędzie się w filii bibliotecznej przy ulicy Sienkiewicza 9.


Krapkowice dawniej

W filii bibliotecznej Nr 2 przy ulicy Mickiewicza 1 można zobaczyć wystawę "Krapkowice na starej pocztówce". Inauguracja wystawy miała miejsce 26 stycznia 2016 rok. W tym czasie też odbywało się seminarium na temat partnerstwa publiczno publicznego. Uczestnicy seminarium jako pierwsi mieli możliwość zwiedzenia wystawy.


Spotkanie Uniwersytetu III Wieku

25 stycznia 2016 Uniwersytet III Wieku w Krapkowicach zaprasza  na spotkanie organizacyjne. Spotkanie odbędzie się w filii bibliotecznej przy ulicy Sienkiewicza 9  o godzinie 17.00.


Ranking czytelniczy

W rankingu na najwięcej przeczytanych książek w Filii Nr 2 pierwsze miejsce zajęła pani Krystyna Bogdan, która przeczytała 436 woluminów w roku 2015. W ramach podziękowań pani Krystynie wręczono nagrodę książkową wraz z dyplomem gratulacyjnym.

[EasyGallery key='80']


Ferie zimowe w bibliotece

Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku od lat 6 na najwspanialsze
FERIE W BIBLIOTECE. Przyjdźcie, a przekonacie się, że warto odwiedzić bibliotekę. Zajęcia odbywać się będą w godzinach od 10.00 do 13.00. Poniżej regulamin imprezy.

REGULAMIN FERII ZIMOWYCH


Polski Związek Niewidomych

12 stycznia 2016 roku odbędzie się spotkanie Noworoczne
Polskiego Związku Niewidomych. Spotkanie odbędzie się o godzinie 10.00 w filii bibliotecznej dla dzieci przy ulicy Sienkiewicza 9.


Spotkanie Uniwersytetu III Wieku

11 stycznia 2016 roku o godzinie 17.00 odbędzie się spotkanie słuchaczy Uniwersytetu III Wieku z Dyrektorem Sanepidu w Krapkowicach. Spotkanie odbędzie się w filii bibliotecznej dla dzieci przy ulicy Sienkiewicza 9.


Informacja ogólna

31 grudnia 2015 (Sylwester) Biblioteki Miasta i Gminy Krapkowice będą czynne
w godzinach od 9.00 do 13.00


Kolędy miłością pisane

Bibliotekarze nie zapomnieli o mieszkańcach DPS "Anna". Przybliżyli uczestnikom kolędowania symbole, tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe.Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem kolęd.


Spotkanie Uniwersytetu III Wieku

14 grudnia o godzinie 17.00 odbędzie się spotkanie słuchaczy
Uniwersytetu III Wieku. Temat spotkania "Odszkodowania - sprawy prawne". Spotkanie odbędzie się w filii bibliotecznej przy ulicy Sienkiewicza 9.
Serdecznie zapraszamy.


Kolejna wizyta Mikołaja

7 grudnia biblioteczny Mikołaj był gościem uczestników
Warsztatów Terapii Zajęciowej.

[EasyGallery key='78']


Tak wiodła trasa św. Mikołaja...

6 grudnia odwiedził dzieci Mikołaj. W spotkaniu udział wzięły dzieci w Krapkowicach
Filia dla dzieci oraz w Otmęcie Filia Nr 2. Dzieci bawiły się z Mikołajem. Było wiele niespodzianek i prezentów. Mikołaj powiedział Do zobaczenia za rok!!!

[EasyGallery key='77']


Imprezy mikołajkowe w filii dla dzieci

W dniach od 4 do 7 grudnia w filii bibliotecznej dla dzieci przy ulicy Sienkiewicza 9 gości Mikołaj.
Najmłodsi mieszkańcy Krapkowic wspólnie z Mikołajem poznają tajniki życia Mikołaja i świetnie się bawią.

[EasyGallery key='79']


Informacja ogólna

Dnia 24 grudnia 2015 Biblioteki Miasta i Gminy Krapkowice będą nieczynne.


Mikołaj w DPS "Anna"

4 grudnia Mikołaj z biblioteki miejskiej dotarł do mieszkańców DPS "Anna".
Przybliżył zebranym rodowód swojego święta. Wspomniał także o mocy jaką niesie tradycja i kultywowanie jej w rodzinie i narodzie.

[EasyGallery key='75']


Zbiory audiowizualne czekają...

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach promowała swoje usługi na rzecz osób niepełnosprawnych. Biblioteka prezentowała zbiory audiowizualne oraz udzielała informacji o nich.


Andrzejki w Filii dla dzieci

W dniach od 26.11 do 30.11 2015 r. w filii bibliotecznej dla dzieci odbywały się imprezy andrzejkowe. Uczestniczyły w nich przedszkolaki z PP nr 1, PP nr 2 w Krapkowicach oraz uczniowie PSP nr 1 w Krapkowicach klasy Ib ,IIa, IIb i IIIa. Odwiedziliśmy również dzieci z przedszkola w Steblowie gdzie przedszkolaki poprzez zabawę poznały zwyczaje andrzejkowe.

[EasyGallery key='76']


Wizyty andrzejkowe w bibliotece

Podczas tegorocznych imprez andrzejkowych odwiedziły nas dzieci ze słonecznej "szósteczki", uczniowie szkoły podstawowej Nr 5 - klasy I c, I b, oraz uczniowie ze szkoły podstawowej Nr 4 klasy od I-III.

[EasyGallery key='74']


Andrzejki w DPS "Anna"

Andrzejkowe wróżby są bogactwem różnorodnych obrzędów i obyczajów. Rodowód i znaczenie zwyczajów poznali 27 listopada mieszkańcy DPS "Anna" w Krapkowicach.

[EasyGallery key='73']


Rewizyta w przedszkolu

Biblioteka codziennie gości grupy przedszkolne, które biorą udział w zabawach andrzejkowych.
20 listopada tym razem to my bibliotekarze byliśmy gośćmi dzieci w Przedszkolu Nr 4 w Krapkowicach gdzie także bawiliśmy się razem.

[EasyGallery key='72']


Biblioteki oknem na świat

Krapkowickie biblioteki skutecznie aktywizują społeczność lokalną, zachęcają do działania i w miarę swoich potrzeb stwarzają do tego godne warunki. Odpowiadają na różnorodne zainteresowania czytelnicze różnych grup wiekowych. Organizują takie działania, które wdrażają społeczność do uczestnictwa w kulturze. W rankingu bibliotek 2015 to właśnie Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach i jej filie zdobyły tytuł Najlepsza w województwie opolskim.


Najlepsi w województwie

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach w rankingu bibliotek
w 2015 roku zajęła I miejsce w województwie opolskim. Nagroda ta została przyznana za pracę biblioteki na rzecz społeczeństwa oraz  współpracę z samorządem lokalnym. 19 listopada na uroczystej gali w Warszawie dyplom odebrał burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura i dyrektor biblioteki Maria Bartoszyńska.

[EasyGallery key='71']


Spotkanie z Pluszowym Misiem

pol_pl_DUZY-MIS-pluszowy-Hugo-na-prezent-100cm-ZA0441-8523_1

23 listopada o godzinie 17.00 odbędzie się spotkanie z "Pluszowym Misiem"
Zachęcamy wszystkie dzieci do zabrania ze sobą swojego pluszowego przyjaciela.
Spotkanie odbędzie się w filii bibliotecznej dla dzieci przy ulicy Sienkiewicza 9.

 


Podziękowania za udział w Narodowym Czytaniu

Scan0001

 


Po spotkaniu

13 listopada odbyło się spotkanie autorskie z Mają Kopeć - mieszkanką Krapkowic, która promowała swoją debiutancką książkę ,,Całkiem (nie)szczęśliwa historia''. Uczestnikami spotkania byli uczniowie kl II c i II d wraz z wychowawcami z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Krapkowicach. Dziękujemy za wspaniałe przeżycia !!! 🙂

[EasyGallery key='70']


Spotkanie autorskie

calkiem-nieszczesliwa-historia,big,596489

13 listopada o godzinie 10.30 w filii bibliotecznej przy ulicy Sienkiewicza 9 odbędzie się spotkanie autorskie z Mają Kopeć. Pisarka podczas spotkania zaprezentuje swoją debiutancką powieść : "Całkiem (nie) szczęśliwa historia". Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy!!!

 

 

 


Czytamy mity

6 listopada na głośnym czytaniu w bibliotece gościliśmy uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Tematem przewodnim były mity greckie Grzegorza Kasdepke.

[EasyGallery key='69']


Warsztaty teatralne w bibliotece

Zaproszony przez bibliotekę instruktor teatralny, animator i lalkarz pan Marcin Kozłowski zapoznał dzieci przybyłe na spotkanie ze sztuką teatralną, a w rzeczywistości z teatrem lalek. Spotkanie składało się z dwóch części pierwsza to była opowieść dotycząca teatru, rodzajach lalek teatralnych część druga to krótkie przedstawienie.

[EasyGallery key='66']


Andrzejki w bibliotece

Dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Krapkowicach odwiedziły bibliotekę i wzięły udział w zabawie andrzejkowej. Tym spotkaniem rozpoczęliśmy cykl zajęć związanych z tradycjami ludowymi, w trakcie których dzieci nie tylko poznają zwyczaje ale również bawią się.

[EasyGallery key='64']


Po spotkaniu

Podczas październikowego spotkania słuchaczy Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o powieści kryminalnej. Uczestnicy wymienili się uwagami na temat autorów oraz ciekawych książek, które warto przeczytać. Na panelu dyskusyjnym pojawili się tacy autorzy jak Charlotte Link,  Sophie Hannah, Camilla Läckberg i inni.

[EasyGallery key='68']


Spotkanie Uniwersytetu III Wieku

9 listopada o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie z Rzecznikiem Policji w Krapkowicach.
Miejscem spotkania będzie filia biblioteczna dla dzieci przy ulicy Sienkiewicza 9.
Serdecznie zapraszamy.


E - motywacje

roz12-2-1W czwartek 22 października w Filii bibliotecznej Nr 2 przy ulicy Mickiewicza 1 oraz w budynku Miejskiej I Gminnej Biblioteki Publicznej w Krapkowicach  o godzinie 11:15 odbędzie się spotkanie ph : ,,Małymi krokami do wielkich sukcesów”. Porozmawiamy o motywacji i technikach które pomagają w realizacji swoich planów.Gościem specjalnym webinarium
będzie pisarka, malarka - Krystyna Kofta.


Bibliotekarze z Koblencji w Krapkowicach

Grupa bibliotekarzy z Koblencji zawitała dnia 20 października do Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Krapkowicach. Bibliotekarze wymienili się doświadczeniami. Krapkowiccy bibliotekarze przybliżyli gościom działalność biblioteki zarówno w dziedzinie upowszechniania czytelnictwa jak i edukacyjno – kulturalnej. Dużym zainteresowaniem naszych kolegów wzbudzała praca z czytelnikiem indywidualnym, jak i zbiorowym.


Spotkanie z kryminałem

Kochamy książki, a właściwie czytanie w każdej formie. Brakuje nam rozmów na tematy literackie i dlatego to spotkanie. 29 października 2015 roku o godzinie 11.00 w filii bibliotecznej Nr 2 przy ulicy Mickiewicza 1 porozmawiamy o kryminałach, które w ostatnim czasie ukazują swoją nową odsłonę.
Serdecznie zapraszamy!!!


Uniwersytet III Wieku

19 października odbędzie się spotkanie słuchaczy Uniwersytetu III Wieku.
Uczestnicy spotkania wysłuchają wykładu ph. "Syberyjskie zdrowie".
Miejscem spotkania będzie filia biblioteczna przy ulicy Sienkiewicza 9.
Serdecznie zapraszamy!


Śląski Salon Kulturalny

Zbigniew Kadłubek autor szkiców o dawnej i współczesnej kulturze Śląska. Dnia 17 października gościł w Miejskiej i Gminnej Bibliotece w Krapkowicach. Tematyka, którą poruszył autor związana z gwarą i językiem, którym posługujemy się na co dzień. Wiele ciekawych spostrzeżeń na tematy nam bliskie przedstawione są w twórczości prof. Kadłubka.


Spotkanie pokoleń

Dnia 13 października 2015 roku w spotkaniu pokoleń uczestniczyli seniorzy, których wnuki uczęszczają do Przedszkola Nr 6. Różnorodne gry i zabawy, w których brali udział dorośli i dzieci uświęciły jeden dzień z Tygodnia Seniora, który odbył się w Filii Bibliotecznej Nr 2 w Krapkowicach przy ulicy Mickiewicza 1.

[EasyGallery key='61']


Październik w filii dla dzieci

5 października - Spotkanie organizacyjne Uniwersytetu III Wieku godzina 18.00
6 października - "Pani Jesień" impreza czytelnicza dla klasy 2b PSP Nr 1
7 października - "Pani Jesień" impreza czytelnicza dla PP Nr 2 godzina 10.00
8 października - "Dzień Książkowego Misia"  w Szkole Podstawowej Nr 2 w Gogolinie
12 października - "Dlaczego nazywam się Plastuś" impreza czytelnicza
13 października - Święto Białej Laski impreza dla PZN oddział Krapkowice
20 października - "Dlaczego nazywam się Plastuś" Szkoła Specjalna
21 października Doktor "Dolittle i jego zwierzęta" Szkoła Specjalna
23 października "Dlaczego nazywam się Plastuś" Szkoła Specjalna
26 października - "Plastuś i Tosia bohaterowie książki  Plastusiowy  Pamiętnik "-  Zespół Szkół Specjalnych
28 października - "Dlaczego nazywam się Plastuś "- przedszkolaków z PP nr 1 w Krapkowicach
30 października - "Dlaczego nazywam się Plastuś" - Krapkowicach -grupa maluchów i dzieci z przedszkola w Steblowie.


Kurs komputerowy rozpoczęty !

Dnia 2 października uczestnicy kursu komputerowego spotkali się w filiach Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Krapkowicach na spotkaniu organizacyjnym. Podczas spotkania słuchacze zapoznali się z harmonogramem zajęć na najbliższe miesiące.

[EasyGallery key='62']


Zwierzaki Doktora Dolittle

29 września w bibliotece dla dzieci odbyła się lekcja biblioteczna ph. "Doktor Dolittle i jego zwierzęta" Uczniowie klasy 2a Szkoły Podstawowej Nr 1 w Krapkowicach wysłuchały opowiadania o przygodach Jana Dolittle bohatera książki Hugh Loftinga. Podczas spotkania miały okazję uczestniczyć w grach i zabawach tanecznych. Spotkanie zakończy się konkursem rysunkowym. Z zebranych prac uczniów powstał album, który został zabrany przez dzieci do szkoły na pamiątkę pobytu w bibliotece.

[EasyGallery key='59']


Przyszła jesień...

24 września bibliotekę dla dzieci odwiedziła grupa "Biedronek" z Przedszkola Nr 2 w Krapkowicach. Przedszkolaki brały udział w spotkaniu ph. "Przyszła pani jesień" Zajęcia zaczęły się pogadanką o zwiastunach jesieni i przeczytaniu książki  pod tytułem "Jesień".  W trakcie spotkania przedszkolaki wykonywały rożnego rodzaju prace plastyczne przy użyciu bibuły i wody i liści. Na zakończenie imprezy dzieci uczestniczyły w zabawie "Stary niedźwiedź mocno śpi"

 [EasyGallery key='60']


Plastusiowy pamiętnik

W dniach 14.09.2015 - 22.09.2015w filii bibliotecznej dla dzieci odbywały się zajęcia biblioteczne dla klas pierwszych Szkoły Podstawowej Nr 1 w Krapkowicach ph. "Dlaczego nazywam się Plastuś?". Podczas spotkania dzieci wysłuchały fragmentów książki Marii Kownackiej Plastusiowy pamiętnik oraz uczestniczyły w grach i zabawach. Na zakończenie uczestnicy wykonali album związany z Plastusiem Marii Kownackiej.


Wrzesień w bibliotece

Rozpoczął się rok szkolny. W miesiącu wrześniu  na zajęciach bibliotecznych
gościmy uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej Nr 4 w Krapkowicach.
Poniżej galeria zdjęć.

[EasyGallery key='58']


Spotkanie z "Lalką" Bolesława Prusa

4 września o godzinie 10 .00 w filii bibliotecznej Nr 2 w Krapkowicach odbyła się 4 edycja - ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, podczas której słuchacze wspólnie czytali fragmenty powieści Bolesława Prusa "Lalka". Uczestnikami imprezy byli uczniowie klasy drugiej Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kilińskiego oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej. Spotkanie zakończyło się wspólną dyskusją na temat książki i jej bohaterów.

[EasyGallery key='57']


Narodowe Czytanie w bibliotece

narodowe_czytanie_baner4 września 2015 roku o godz. 10.00 w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Filii Nr 2 w Krapkowicach odbędzie się 4 edycja – ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Podczas której będziemy razem czytali powieść Bolesława Prusa „ Lalka”. Ta nowoczesna, europejska powieść z jednej strony ukazuje polską waleczność, nasz romantyczny patriotyzm z drugiej – codzienne pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej, czy intelektualnej. Doskonała książka nie tylko na dzisiejsze czasy. Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka, Julian Ochocki tworzą galerię niezapomnianych bohaterów, pochodzących z tej samej polskiej opowieści, co Jacek Soplica, Cześnik, czy Kmicic. Warto przypomnieć sobie lekturę, by dostrzec wszystkich tych bohaterów jako żywych ludzi, którzy mają nam coś ważnego do powiedzenia o sobie i czasach w których przyszło im żyć.
Zachęcamy do tegorocznej lektury „Lalki”, a poznamy prawdę o współczesnych Polakach.


Wakacje w bibliotece

Za nami pierwsze dwa tygodnie wakacji w bibliotece. Uśmiechnięte buzie dzieci świadczyły o udanej zabawie. Teraz zapraszamy wszystkie dzieci do filii dla dzieci przy ulicy Sienkiewicza 9 na kolejne dwa tygodnie zabaw. Poniżej galeria zdjęć.

[EasyGallery key='56']


 Lego Mindstroms EV3

13 sierpnia 2015 r. odbył się pokazowy warsztat z programowania podstawowych robotów z zestawów klocków LEGO MINDSTROMS EV3. Podczas spotkania uczestnicy mogli obejrzeć prezentację multimedialną poświęconą zasadom budowania i programowania robotów. Po prezentacji młodzież została podzielona na dwie grupy, które miały za zadanie stworzenie własnych robotów. Na koniec spotkania roboty wzięły udział w wyścigu. Okrzykom i wiwatom nie było końca, a uczestnicy zaliczyli spotkanie do bardzo udanych.

[EasyGallery key='55']


 Tak spędzamy  wakacje w bibliotece !!!

Oto przykład tego, że biblioteka to nie tylko książki. Już od paru dni filia biblioteczna nr 2 organizuje zajęcia biblioteczne dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy zajęć każdy dzień spędzają na poznawaniu zaczarowanego świata bajek i wspólnej zabawie. Zajęcia będą trwały do 14 sierpnia. Poniżej galeria zdjęć.

[EasyGallery key='54']


 Lego Robotyindeks

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach zaprasza na pokazowy warsztat z programowania podstawowych robotów z zestawów klocków LEGO MINDSTROMS EV3. Warsztat przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży w wieku szkoły podstawowej i gimnazjalnej. Warsztaty odbędą się 13 sierpnia o godzinie 11.00 w filii bibliotecznej Nr 2 ulica Mickiewicza 1.


 Informacja ogólna

W dniach od 17 do 31 sierpnia Biblioteka przy ul. Sadowej 21 w Krapkowicach będzie nieczynna z powodu kontroli księgozbioru. W tym czasie zapraszamy do najbliższych naszych placówek przy ul. Sienkiewicza 9 w Krapkowicach oraz przy ul. Mickiewicza 1 w Otmęcie.
Inwentaryzację księgozbioru przeprowadza się zgodnie z Rozporządzeniem
MKiDzN z dnia 29 października 2008 r. w sprawie sposobu ewidencji materiałów
bibliotecznych (Dz. U. z 2008 r. , nr 205, poz. 1283) i Zarządzeniem Nr1/08/2015
Dyrektora Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Krapkowicach z dnia 03.08.2015 roku
w sprawie przeprowadzenia inwentaryzacji księgozbioru w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Krapkowicach.


Kultura Na Widoku

legalnaMiejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach przystąpiły do edukacyjnej kampanii społecznej legalna kultura. Kultura Na Widoku to multimedialny projekt Legalnej Kultury, który daje dostęp do kultury w cyfrowym wydaniu z wykorzystaniem nowych mediów wychodząc na przeciw współczesnemu odbiorcy. Promuje i kształtuje poczucie odpowiedzialności za kulturę w cyfrowej rzeczywistości i korzystania z legalnych źródeł kultury.

Sercem projektu jest strona internetowa www.kulturanawidoku.pl dająca dostęp do wszystkich utworów, treści, materiałów.Bliższych informacji udziela dyżurujący bibliotekarz.


 W.bibibliotece.pl

wbiblioteceMiejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach i jej placówki podpisały w czerwcu 2015 roku Umowę Uczestnictwa w Internetowym Portalu Usług Bibliotecznych w.bibliotece.pl Udział w Portalu Umożliwia pełną informację o zbiorach polskich bibliotek. Reprezentantem bibliotek miasta i gminy Krapkowice jest Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach co umożliwia prezentowanie własnych zbiorów biblioteki w Portalu wszystkim jego użytkownikom oraz prezentowanie informacji o lokalizacji egzemplarzy.


Wakacje letnie w bibliotece

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach organizuje w czasie wakacji letnich zajęcia dla dzieci. Wszystkie formy pracy kulturalno – oświatowej prowadzone w czasie wakacji letnich” mają charakter bardzo różnorodny. Biblioteka dla dzieci przy ul. Sienkiewicza 9 prowadzi zajęcia biblioteczne dla dzieci od 17 sierpnia do 28 sierpnia, zaś Filia biblioteczna Nr 2 w Krapkowicach przy ul. Mickiewicza 1 w dniach od 03 sierpnia do 14 sierpnia 2015r.

Regulamin wakacje 2015
Oświadczenie


 Spotkanie z Kotem w butach10000119

22 czerwca w godzinach popołudniowych w bibliotece dziecięcej do wspólnej zabawy zaprosił dzieci Kot w butach. Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać sławnego kota, który opowiadał zdarzenia w jakich brał udział. Dzieci także czynnie włączyły się w intrygujące przygody, które spotkały kota. Rodzice bawili się razem ze swoimi pociechami. Zabawy integracyjne przerodziły się w spotkania międzypokoleniowe. Na następne zapraszamy po wakacjach. Informacja o spotkaniach na stronie internetowej biblioteki.


Spotkanie Związku Niewidomych Polskich

16 czerwca 2015 roku członkowie Związku Niewidomych Polskich - Oddział w Krapkowicach tradycyjnie już spotkali się w murach biblioteki dziecięcej. Okazją do spotkania były walne wybory ZNP. Pani Ewa Schmidt - bibliotekarka z filii dziecięcej została uhonorowana odznaką "Przyjaciel Niewidomych". Zebrani członkowie mieli także możliwość wysłuchania ciekawostek o dniach najpiękniejszy w życiu człowieka -  "Dzień Matki" i "Dzień Ojca". Dzieci z Przedszkola Nr 2 grupa "Stokrotki" uraczyła zebranych przepięknymi tańcami i piosenkami.

[EasyGallery key='53']


 Historia książki

Dnia 09.06.5015 uczniowie klas I - III Szkoły Podstawowej Nr 2 w Gogolinie zaprosili panią Ewę Schmidt z Filii dla dzieci w Krapkowicach, aby zapoznała ich z historią powstania książki od czasów najdawniejszych do współczesności. Uczniowie wysłuchali "Mitu o powstaniu książki i pisma, a następnie odgadywali nazwy rekwizytów związanych z dziejami książki. Były to kamień, papirus, pergamin, stalówki, kałamarz, pióro gęsię, tablica do pisania z rysikiem, stare pióro, oraz długopis trójkolorowy. Największy hitem wśród rekwizytów była maszyna do pisania, która zdominowała tableta. Na zakończenie zajęć dzieci wykonywały na pergaminie swój inicjał i ozdabiały kamienie.

[EasyGallery key='52']


 BOOKCROSSING PRZY SĄDOWEJ – LATO Z KSIĄŻKĄ

Akcja wędrującej książki - książki w podróży trwa.
Polega na nieodpłatnym przekazywaniu książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, a także w miejscach celowo utworzonych, tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, gabloty), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.
Takie miejsce znajdziesz drogi Czytelniku także przed Biblioteką przy ul. Sądowej 21 w Krapkowicach. Akcja rozpoczęta została 1 czerwca 2015 roku w trakcie zabaw w ramach Dnia Dziecka na Rynku zorganizowanego dla najmłodszych użytkowników naszych placówek bibliotecznych i trwać będzie do 31 lipca 2015 roku... i dłużej. Już w budynku naszej placówki.

 [EasyGallery key='51']


 Aby Dzień Dziecka trwał cały rok

Bajkowy i magiczny dzień, na który dzieci czekają cały rok był podsumowaniem pracy z dziećmi. 1 czerwca w Dniu wszystkich dzieci organizatorzy zadbali o program kulturalny, który był dostosowany dla dzieci w każdym wieku. Gwarno i wesoło było na Krapkowickim Rynku. Uśmiechnięte i zadowolone buzie dawały znać " Aby Dzień Dziecka trwał cały rok".

 [EasyGallery key='50']


 Mama, Tata i Ja z Żużeli

Dnia 24 maja w Żużeli zorganizowano festyn z okazji Dnia Matki i Ojca, a wszystkim uczestniczącym patronował św. Urban. Zabawa była przednia, bowiem integrowały się pokolenia. Rodziny uczestniczyły w grach i zabawach prowadzonych przez panie z Biblioteki Miejskiej w Krapkowicach. Biblioteczny zwyczaj to ”weź i poczytaj” – mama, tata i ja czyli rodziny czytają, nudy nie znają. Książka to najlepszy „węzeł”, który sprzyja porozumiewaniu  całych rodzin. Uczestnicy poznali mozolną pracę Kopciuszka, a „bajki w kopertach” pozwoliły przypomnieć zarówno dorosłym jak i dzieciom, „że zawsze wygrywa dobro”. Swoje pięć minut mieli rodzice, którym dzieci z okazji ich święta składały z serca płynące życzenia.

[EasyGallery key='48']


 Pierwsze spotkanie z biblioteką

Na pierwsze spotkanie z biblioteką przybyły przedszkolaczki z Przedszkola Nr2. Celem wycieczki do biblioteki było zapoznanie się dzieci z biblioteką oraz wdrożenie do korzystania ze zbiorów bibliotecznych. „Nieczytających” jeszcze zauroczył świat bajek i baśni zgromadzonych w jednej sali.

[EasyGallery key='49']


 Spotkanie Uniwersytetu III Wieku

25 maja o godzinie 18.00 w Filii bibliotecznej przy ulicy Sienkiewicza 9 odbędzie się spotkanie słuchaczy Uniwersytetu III Wieku z panią psycholog Więcek.
Serdecznie zapraszamy


 Czy każda mama jest czarodziejką?

Na takie pytanie starały się odpowiedzieć przedszkolaczki z Przedszkola w Steblowie. Ewa Schmidt z Filii dla dzieci w formie zabawy przekazała dzieciom „wiadomość o mamie”. Czytanie, pytanie, zabawa – to krąg krótkich słów, które zawiera słowo „mama”.Mama wszystko potrafi, nauczy i wytłumaczy, a później na dobranoc bajeczkę poczyta. Uśmiech i małe serduszka dla mamy z okazji Dnia Matki składały: Pani Ewa i mali przyjaciele.


 Przedszkolaki w bibliotece

Bardzo kolorowa "Lokomotywa" Juliana Tuwima będzie bawiła dzieci w miesiącu maju. Nasi najmłodsi czytelnicy wsiadając do pędzącego pociągu poznają kolorowy świat bajek, baśni i wierszy.

[EasyGallery key='47']


 „Zdobywamy wiedzę i ….”

Pracę z książką, komputerem i innymi nośnikami wiedzy poznają gimnazjaliści na zajęciach bibliotecznych. Aktywne uczestnictwo w zajęciach bibliotecznych pozwala na kreatywne przedstawienie samego siebie oraz uczy samodzielności. Bibliotekarz zaś jest cierpliwym nauczycielem i przewodnikiem po zawiłych zakamarkach wiedzy. Tego rodzaju zajęcia sprzyjają pogłębieniu zainteresowań czytelniczych młodych ludzi. Zdobywanie wiedzy też może być przygodą, o czym przekonali się gimnazjaliści, którzy brali udział w zajęciach bibliotecznych.


 Dzień Bibliotekarza

8 maja z okazji Dnia Bibliotekarza spotkała się brać bibliotekarska z powiatu krapkowickiego. Była to okazja do wymiany doświadczeń i poglądów związanych z wykonywaną pracą. Starosta krapkowicki Maciej Sonik podziękował za pracę włożoną w upowszechnianie książki i czytelnictwa. Następnie Magdalena Pilor autorka książki „Jej Afganistan: historia żołnierza w spódnicy”, przedstawiła obraz wojny widzianej oczami Polek służących na misji.

[EasyGallery key='45']


Głodna kotka, Buba i inne….

6 maja 2015 w Filii Bibliotecznej Nr 2 w Krapkowicach odbyło się spotkanie z Barbarą Kosmowską – autorką książek dla młodzieży i dorosłych.  Na wstępie pisarka opowiedziała o swoim życiu osobistym, o początkach swojej drogi literackiej, o karierze naukowej, a potem z sali posypały się pytania. Pisarka nie ukrywa, że lepiej pisze się jej dla czytelników dorosłych niż młodzieży, bowiem świat dorosłych jest jej bliższy. Zadebiutowała dość późno, bo po 40-tce. Pisanie nie sprawia jej wielkich problemów i jest krytyczna i wymagająca w stosunku do swego pisarstwa. Debiutancka powieść Barbary Kosmowskiej: - „Głodna kotka” – ukazała się 2000 roku. Kolejna – „Teren prywatny” (2001) – zwyciężyła w konkursie na najciekawszą powieść kobiecą (konkurs: „Dziennik polskiej Bridget Jones”). Sukces odniosły też następne utwory pisarki – „Prowincja” (2002), „Gobelin” (2002, główna nagroda w konkursie „Uwierz w siłę wyobraźni”), „W górę rzeki” (2003). W 2007 roku ukazała się „Pozłacana rybka” – powieść przeznaczona dla młodzieży i nagrodzona w konkursie Fundacji ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom”. W 2008 roku ukazały się :”Puszka” oraz „Hermańce” i w 2011 roku ukazała się książka pt.”Samotni.pl”. Okazało się, że pisarka jest niezwykle sympatyczną i przemiłą osobą i chętnie opowiadała o sobie i swojej pracy.

[EasyGallery key='46']


 Spotkanie Uniwersytetu III Wieku

11 maja o godzinie 18.00 w filii bibliotecznej przy ulicy Sienkiewicza 9 odbędzie się spotkanie słuchaczy Uniwersytetu III Wieku. Na spotkaniu będzie omawiany temat "Akademia witalności - ćwiczenia relaksacyjne".


 Majowe spotkania z książką

Majowe spotkania z książką adresowane są do wszystkich mieszkańców miasta i gminy oraz powiatu krapkowickiego. Harmonogram pracy edukacyjnej, kulturalnej i oświatowej ukierunkowany jest na promowanie książki i biblioteki. „Słońce, książka i trawa – to majowa zabawa” pod takim hasłem przebiegać będą imprezy i zajęcia czytelnicze dla wszystkich chętnych użytkowników bibliotek. Dla najmłodszych czytelników przeprowadzone będą zajęcia biblioteczne ph.: ”Dzieci buszują w bibliotece” (cały maj) dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych ruszy akcja ph. „Za kulisami”, która ma na celu przybliżyć uczestnikom całokształt pracy z książką oraz promowanie biblioteki w środowisku.Czytelnicy dorośli mogą uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach komputerowych, ph.: ”Senior potrafi” zaś dla ogółu mieszkańców przygotowujemy spotkania z autorami książek, które rozpocznie Barbara Kosmowska pisarka dla dzieci i dorosłych. Naszych milusińskich będziemy gościć na zajęciach bibliotecznych oferując zabawę z książką ph.: ”Nieczytający – w bibliotece”.
Całość działań czytelniczych zorganizowanych w miesiącu maju odbywać się pod hasłem „W ogrodzie żywego słowa czyli spotkania z książką”.
Zainteresowanych prosimy o kontakt pod nr 774460200; 774661319 ; 774460344


 Komunikat biblioteczny

W maju Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach i jej placówki przygotowały akcję KsięGozbiór czyli ciche czytanie w przestrzeni publicznej, które ma nie tylko promować środowisko bibliotekarzy i czytelników. W ramach akcji bookcrossingowej przygotowanej przez bibliotekarzy wszyscy mieszkańcy będą mieli możliwość” delektować się słowem pisanym”.
Akcja bookcrossingowa ma na celu uwalnianie książek, w myśl powiedzenia „Każda książka znajdzie swojego czytelnika”.


 Zostań molem książkowym

książkowa-dżdżownica-20501649W miesiącu maju obchodzimy „Święto małych moli książkowych” to inicjatywa, która obejmuje realizację działań bibliotecznych takich jak: wycieczki, wystawy, głośne czytanie, gry i zabawy z książką. Dzieci przebywając w świecie książki zdobywają kulturę czytelniczą, uczą się jak i co czytać. Akcja będzie przebiegać pod hasłem „Pierwsza Książka Mojego Dziecka”.
Zainteresowanych prosimy o kontakt pod nr 77460200 ; 774661319 ; 774460344


 Informacja ogólna

W maju Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach oraz jej filie nie będą pobierały kar z tytułu upomnień.


 Spotkanie autorskie

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską, które odbędzie się 6 maja o godzinie 17.00 w filii bibliotecznej Nr 2 przy ulicy
Mickiewicza 1.


 Spotkanie Uniwersytetu III Wieku

Dnia 27.04.2015 o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie organizacyjne słuchaczy Uniwersytetu III Wieku. Miejscem spotkania będzie filia biblioteczna dla dzieci przy ulicy Sienkiewicza 9.


 Zajęcia w Filii dla dzieci

Od 20 do 22 kwietnia w filii bibliotecznej dla dzieci przy ulicy Sienkiewicza 9 odbywają się zajęcia dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Krapkowicach.
20.04.2015 - "W świecie bajek"
21.04.2015 - "Wiersze i czasopisma w bibliotece"
22.04.2015 - "Bezpieczeństwo w szkole i domu"

[EasyGallery key='44']


 Odwiedzili bibliotekę...

20 kwietnia niecodzienni goście zawitali w progi Filii biblioteki Nr 2 w Krapkowicach przy ulicy Mickiewicza 1. Tego typu spotkania bibliotekarzy - z bibliotekarzami  z zaprzyjaźnionych bibliotek to wydarzenie w życiu każdej biblioteki. Przyjechali do nas bibliotekarze, którzy brali udział w Programie Rozwoju Bibliotek. Zaprezentowali placówki biblioteczne z Namysłowa i Murowa. W licznym bibliotekarskim gronie dyskutowano o roli biblioteki w środowisku.


[EasyGallery key='43']

Spotkanie Uniwersytetu III Wieku

Dnia 13.04.2015r. o godzinie 18.00 w filii bibliotecznej przy ulicy Sienkiewicza 9 odbędzie się spotkanie słuchaczy Uniwersytetu III Wieku. Tematem spotkania jest "Syberyjskie zdrowie - naturalne produkty dla zdrowia i urody".


 Spotkanie Uniwersytetu III Wieku

Biblioteka w Krapkowicach zaprasza na spotkanie z dyrektorem Powiatowej Stacji  Sanitarno-Epidemiologicznej w Krapkowicach Kazimierzem Łukawieckim. Spotkanie odbędzie się dnia 23.03.2015r. o godzinie 17.00. Spotkanie odbędzie się w filii bibliotecznej dla dzieci przy ulicy Sienkiewicza 9.


 Królowa śniegu

16 marca do filii bibliotecznej przy ulicy Sienkiewicza 9 zawitała Królowa Śniegu.
Poniżej zdjęcia ze spotkania
.

[EasyGallery key='42']


 Promujemy lokalnych twórców

Użytkownicy Filii bibliotecznej Nr 2 przy ulicy Mickiewicza 1 mieli już okazję poznać twórczość Pani Czesławy Szlązak, a już od 17 marca czynna jest wystawa Pana Zbigniewa Majewskiego i Waldemara Zakrzewskiego. Lokalni twórcy, którzy promują swoją działalność w murach biblioteki są znani w swoim środowisku. Zapraszamy do zwiedzania wystawy codziennie w godzinach od 10.00 - 18.00

[EasyGallery key='41']


 Królowa Śniegu w bibliotece

16 marca biblioteka dla dzieci przy ulicy Sienkiewicza 9 zaprasza na spotkanie z Królową Śniegu. Spotkanie odbędzie się o godzinie 17.00.


 Abiturienci w bibliotece

Tegorocznym maturzystom przybliżono zasady tworzenia bibliografii przedmiotowej do prezentacji maturalnych. 9 marca 2015r. przedstawiono i usystematyzowano wiedzę w tym zakresie w trakcie cyklu lekcji bibliotecznych zorganizowanych w Bibliotece przy ul. Sądowej 21 w Krapkowicach. Uczestnikami byli uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich w Krapkowicach. W trakcie zajęć przedstawiano nie tylko teoretyczne zagadnienia tematu, ale także zaprezentowano problem na przykładach. Szczególny nacisk położono na pomoc w zebraniu materiału do bibliografii przedmiotowej konkretnych wybranych przez uczniów tematów prezentacji.

[EasyGallery key='39']


 Źródła informacji w bibliotece

Katalogi i kartoteki to najważniejsze źródła informacji o zbiorach bibliotecznych. Przekonali się o tym uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Gogolinie. W sposób zabawowy przekazana została wiedza o katalogach i kartotekach uczniom kl. IV - VI. Czynny udział uczestników tych zajęć bibliotecznych uświadomił, że nie tylko ważnych informacji można szukać w internecie. Zajęcia informacyjne prowadziła pani Ewa Schmidt z Filii bibliotecznej dla dzieci z Krapkowic.

[EasyGallery key='40']


 Kursy komputerowe dla seniora w bibliotece

Od miesiąca odbywają się kursy komputerowe w bibliotece. Oferują one bezpłatne zajęcia dla seniorów z zakresu obsługi komputera, oraz bezpiecznego korzystania z Internetu. Cykl darmowych warsztatów komputerowych ma na celu: zapobieganie wykluczeniu społecznemu, wyrównywaniu szans edukacyjnych, wspieraniu idei ustawicznego kształcenia oraz poszerzaniu oferty dla użytkowników biblioteki. Zajęcia odbywają się w poniedziałki, wtorki i środy od godziny 13.00 – 14.00 w Filii bibliotecznej przy ulicy Mickiewicza 1, zaś w czwartek kursanci spotykają się w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Krapkowicach przy ulicy Sądowej 21. Komputerowa aktywizacja użytkowników przynosi same korzyści. Seniorzy są zadowoleni z siebie poprawiają sprawność intelektualną, mają okazję do poznawania nowych osób, rozwijają kompetencje oraz budują pozytywny wizerunek współczesnego seniora. Z każdym kolejny kursem uczestnicy pokonują barierę lęku związaną z obsługa komputera, a z opinii uczestników wynika, iż zajęcia spełniają ich oczekiwania.

[EasyGallery key='38']


Spotkanie Uniwersytetu III wieku

9 marca o godzinie 17.00 odbędzie się impreza z okazji Dnia Kobiet.
Spotkanie odbędzie się w filii bibliotecznej przy ulicy Sienkiewicza 9.


 Królowa Śniegu w bibliotece

5 marca 2015 w bibliotece dla dzieci przy ulicy Sienkiewicza 9 odbędzie się spotkanie
z Królową Śniegu, w którym uczestniczyć będą dzieci z Przedszkola w Steblowie.


 Przestrzeń dla wszystkich

Takie hasło przyświeca bibliotekom. Przykładem wykorzystania przestrzeni jest Filia biblioteczna nr 2 w Krapkowicach przy ulicy Mickiewicza 1. Właśnie w bibliotece toczy się aktywnie życie społeczności. Formy pracy z książką zostały poszerzone w związku z zwiększoną powierzchnią lokalową biblioteki. W dniach 3 i 4 lutego spotkali się dziadkowie ze swoimi wnuczętami. Przyjazna atmosfera zaprasza do korzystania z zasobów biblioteki. Najmłodsi użytkownicy przyprowadzają swoich rodziców, rodzeństwo i dziadków. Biblioteka łączy pokolenia.

[EasyGallery key='37']


 Strzał w dziesiątkę

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach przygotowała na czas ferii zimowych program bardzo różnorodny, dostosowany do wszystkich grup wiekowych. Pierwszy tydzień ferii dzieci bawiły się w Filii dla dzieci, zaś drugi tydzień przebywały
w Filii bibliotecznej Nr 2 w Krapkowicach przy ulicy Mickiewicza 1. Dzieci, które brały udział w zajęciach bibliotecznych miały okazję wykazać swoje umiejętności z każdej dziedziny wiedzy. Zainteresowanie zajęciami bibliotecznymi przerosło nasze oczekiwania. Przeciętna dzienna odwiedzin wynosiła ponad 100 odwiedzających.

[EasyGallery key='35']
[EasyGallery key='36']


 Informacja ogólna

W dniach od 26.01 - 30.01 2015r. filia biblioteczna przy ulicy Sienkiewicza 9
będzie nieczynna z powodu remontu.


 Przygoda z biblioteką

O tym, że w bibliotece można się bawić przekonali się uczniowie, którzy w czasie pierwszych dni ferii odwiedzili bibliotekę. Bibliotekarze zaprezentowali dzieciom i młodzieży formy zabawy z książką w myśl zasady "Poprzez zabawę - do wiedzy". Zdobywanie wiedzy jest przygodą, którą rozpoczynają w bibliotece.

[EasyGallery key='34']


 Kurs komputerowy

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach Filia Nr 2  w miesiącu lutym organizować będzie kurs komputerowy dla seniorów. Podczas kursu użytkownicy będą mogli zapoznać się z obsługą komputera i zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu.
Kurs odbywać się będzie w Filii bibliotecznej Nr 2 przy ulicy Mickiewicza 1.
Możliwość zapisu na kurs pod numerem telefonu 77/5474415,
lub w Filii bibliotecznej przy ulicy Mickiewicza 1.


 Dzień babci i dziadka w bibliotece

Filia biblioteczna Nr 2 w Krapkowicach - Otmęcie dnia 16 stycznia 2015 gościła uczniów klas III i V Zespołu Szkół Sportowych Nr 1 oraz ich dziadków i babcie. Z okazji ich święta odbyło się wspólne kolędowanie. Kolędnicy przy okazji zwiedzili bibliotekę, która została niedawno oddana  do użytku. Galeria zdjęć poniżej.

[EasyGallery key='33']


 Ferie zimowe w mieście 2015

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach organizuje w czasie ferii zimowych zajęcia dla dzieci. Wszystkie formy pracy kulturalno – oświatowej prowadzone w czasie „Białej zimy” mają charakter bardzo różnorodny. Dostosowane są dla dzieci w każdym wieku, dlatego zapraszamy wszystkich do zabawy z nami w czasie ferii. Biblioteki w czasie ferii zimowych prowadzą zajęcia biblioteczne od godz. 10.00 do 13.00, a czynna jest do godz. 18.00. Pragniemy nadmienić, że w tym okresie wszystkie dzieci pozostające w czasie ferii pod naszą opieką nie będą się nudziły. Poniżej przedstawiamy poszczególne plany zajęć.

Filia Nr 2 ulica Mickiewicza 1
Plan ferii zimowych Fila Nr 2
Filia dla dzieci ulica Sienkiewicza 9
Plan ferii zimowych Filii dla dzieci

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!


 Spotkanie - Uniwersytet III Wieku

12 stycznia o godzinie 17.00 odbędzie się spotkanie organizacyjne członków Uniwersytetu III Wieku. Spotkanie odbędzie się w Zamku w Krapkowicach przy ulicy Zamkowej 5.


 Internet dla seniorów

7 stycznia o godzinie 13.00 w Filii bibliotecznej Nr 2 przy ulicy Mickiewicza 1 odbył się kurs dla seniorów z obsługi komputera i bezpiecznego korzystania z internetu.

[EasyGallery key='32']


 Informacja ogólna

Dyżury bibliotek 31.12.2014 (Sylwester)
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach ul Sądowa 21 - 9.00 - 13.00
Filia Nr 2 ul. Mickiewicza 1 - 9.00-1300
Filia dla dzieci ul. Sienkiewicza 9 - 10.00 - 13.00


 Informacja ogólna

Dnia 24.12.2014 Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach wraz ze swoimi filiami będzie nieczynna.


 Eko Jarmark zakończony

Eko - Jarmark Bożonarodzeniowy był okazją do przybliżenia społeczności lokalnej tradycji bożonarodzeniowych. Biblioteka przygotowała wiele atrakcji, w których wzięły udział całe rodziny między innymi

 • zdobienie bombek
 • ubieranie choinki
 • konkursy plastyczne
 • gry i zabawy mikołajkowe
 • malowanie buziaków
 • pokaż - jak zrobić aniołki i skrzaty

[EasyGallery key='31']


 Zajęcia biblioteczne

Codziennie w bibliotece odbywają się zajęcia biblioteczne promujące usługi biblioteczne. Zajęcia wzbudzają w dzieciach kreatywność, wyobraźnię i samodzielną pracę. Zainteresowanie zabawą z książką  jest ogromne, co widać na załączonych zdjęciach.

 [EasyGallery key='30']


 Odwiedziny uczniów

Dnia 15.12.2014 Filie biblioteczną przy ulicy Mickiewicza 1 odwiedzili uczniowie klasy III B ze Zespołu Szkół Sportowych Nr 1. Dzieci zwiedziły bibliotekę oraz zapoznały się pracą bibliotekarzy. Na koniec uczestnicy mogli zapisać się do biblioteki i wyrobić swoją kartę czytelnika.

[EasyGallery key='29']


 Krapkowicki Eko Jarmark ciąg dalszy

Plakat-plan2

 Krapkowicki Eko Jarmark

plakat

 Polska Cyfrowa Równych Szans

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach działając przeciw wykluczeniu cyfrowemu bierze udział w Programie - Polska Cyfrowa Równych Szans.
Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt pod numerami:
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna - 774460200
Filia Nr 2 - 775474415
Biorąc udział w kursie komputerowym, możesz doskonalić swoje umiejętności w zakresie nowych technologii cyfrowych. Nauka jest bezpłatna.

Wizyta Świętego Mikołaja

Święty Mikołaj przyciąga do siebie już od wieków, oczarowując swą postacią zarówno dzieci, jak i dorosłych. Tego dnia do wszystkich bibliotek miasta i gminy Krapkowice zawitał długo oczekiwany gość. Dzieci śpiewały o nim piosenki i wykonywały różne z nim związane rzeczy. Bawiły się razem z Mikołajem. Poznały różne legendy dotyczące życia i działalności Świętego.Święty Mikołaj odwiedził dzieci z Filii dziecięcej, Filii Nr. 2 jak również nie zapomniał o dzieciach policjantów i pensjonariuszach Domu Pomocy Społecznej "ANNA"

[EasyGallery key='28']

Internet dla seniorów

10 grudnia  o godzinie 11.00 w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Krapkowicach
przy ulicy Sądowej 21 odbędzie się kurs dla seniorów z obsługi komputera i bezpiecznego korzystania z internetu. Kursy te mają na celu uczenie i pomoc w korzystaniu z narzędzi cyfrowych, ale przede wszystkim mają zachęcać przedstawicieli pokolenia 50 + do zrobienia pierwszego kroku w Internecie. Kursy te są całkowicie bezpłatne.

 Jarmark 2014

Plakat
Mikołaj w bibliotece

Już niedługo Święty Mikołaj ponownie odwiedzi dzieci w bibliotece.
Szczegóły poniżej.

MIKOŁAJ

Andrzejki w bibliotece

Mamy już późną jesień, rozpoczynają się długie zimowe wieczory.
Jest , jednak jeden dzień w listopadzie, w którym imieniny obchodzi Andrzej.
Biblioteczne wróżby andrzejkowe zawitały do dzieci i dorosłych.
Szczególną oprawę „wróżby andrzejkowe” przybrały u mieszkańców Domu „Anna”, gdzie gościły bibliotekarki z Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Krapkowicach.

[EasyGallery key='26']

Akademia witalności

Dnia 29.11.2014 o godzinie 15.00 Miejska i Gminna biblioteka Publiczna w Krapkowicach zaprasza do wzięcia udziału w spotkaniu "Akademia zdrowia - rozmowy o zdrowiu". Spotkanie odbędzie się w filii bibliotecznej przy ulicy Mickiewicza 1.
Serdecznie zapraszamy!

Informacja ogólna

Filia biblioteczna dla dzieci przy ulicy Sienkiewicza 9 w Krapkowicach
jest już czynna.
ZAPRASZAMY!

Konkurs


g
Zapraszamy dzieci i młodzież z terenu Gminy Krapkowice do wzięcia udziału w Konkursie instrumentalnym na najpiękniej zagraną kolędę na instrumencie stworzonym z materiałów wtórnych pt. „Eko Kolęda” do wygrania atrakcyjne nagrody o łącznej wartości 3 500 zł !!!! Szczegóły w regulaminie.

Na zgłoszenia czekamy do 03. 12.2014 r. do godziny 15:30.

REGULAMIN
KARTA ZGŁOSZENIA

Co słychać u Andrzeja

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach i jej filie od 24.11 - 28.11 organizują spotkania andrzejkowe. Wszystkich zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się w bibliotekach, gdzie zasięgną informacji o wróżbach związanych z tym dniem. Ponadto organizujemy dla dzieci, młodzieży i dorosłych imprezy andrzejkowe pod hasłem
"Godzina z Andrzejem"
ZAPRASZAMY!

Jarmark Bożonarodzeniowy 2014

g

KRAPKOWICKI EKO JARMARK BOŻONARODZENIOWY 2014 R.
18 - 21 GRUDNIA 2014
KRAPKOWICE – RYNEK

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna z siedzibą w Krapkowicach w partnerstwie z Gminą Krapkowice, Gminną Biblioteką Publiczną w Walcach oraz Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną w Zdzieszowicach, organizuje na Rynku w Krapkowicach w dniach 18–21.12.2014 w godz. 12:00–20:00
„ Krapkowicki Eko Jarmark Bożonarodzeniowy 2014 r.”
Serdecznie zapraszamy twórców ludowych, rzemieślników, rękodzielników, kupców, Związki Śląskich Kobiet Wiejskich, jak i inne podmioty do udziału w Jarmarku. Zainteresowanych udziałem w Jarmarku prosimy o zapoznanie się z Regulaminem oraz o wypełnienie Zgłoszenia, które należy przesyłać na adres: Urząd Miasta i Gminy w Krapkowicach ul. 3 Maja 17, 47-303 Krapkowice, e-mail: s.kozba@krapkowice.pl, fax. 77/4466888 lub złożyć osobiście w Urzędzie Miasta i Gminy w Krapkowicach w Wydziale Promocji i Rozwoju Gospodarczego, przy ul. 3 Maja 21, pokój nr 16, najpóźniej do 15 grudnia 2014 roku. Stoiska będą udostępniane nieodpłatnie. Więcej informacji pod numerem tel. 77/4466835.
Organizatorzy przewidzieli w programie wiele atrakcji nawiązujących do tradycji Bożonarodzeniowej. Ponadto podczas Jarmarku odbędą się: prezentacje gotowania ekologicznych potraw regionalnych przez kucharza Charles’a Daigneault znanego z programów TV m.in. „Master Chef” i „Domówka”, degustacja swojskiej kiełbasy, ziemniaków i zasmażanej kapusty
z patelni XXL, poczęstunek przygotowany przez Związek Śląskich Kobiet Wiejskich, pokaz
i nauka wykonywania ozdób choinkowych, świątecznych i drewnianych, występy artystyczne, konkursy artystyczne m.in. konkurs na najpiękniej zagraną kolędę na instrumentach stworzonych z materiałów wtórnych, przejażdżki saniami lub bryczką (w zależności od pogody) wokół Rynku, ponadto czas umilą także szczudlarze oraz Śląski Kataryniarz. Podczas Jarmarku będzie również możliwość zakupu ekologicznych i tradycyjnych wypieków, potraw, rękodzieła oraz prezentów świątecznych.
Świątecznym tłem Jarmarku będą rozbrzmiewające dźwięki kolęd i pastorałek.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KRAPKOWICKIM EKO JARMARKU BOŻONARODZENIOWYM 2014 R.!
Uczestnictwo w jarmarku jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na bezpłatne wykorzystanie wizerunku do celów marketingowych organizatora.

REGULAMIN JARMARKU
ZGŁOSZENIE
ZAWIADOMIENIE

Z wizytą w bibliotece

W dniach 19,20 i 21 listopada filię biblioteczną przy ulicy Mickiewicza 1 odwiedziły dzieci z Przedszkola Nr 6, Przedszkola Nr 8 i Zespołu Szkół Sportowych Nr 1. Podczas wizyty dzieci zwiedziły bibliotekę, zapoznały się z księgozbiorem oraz pracą bibliotekarzy. Na koniec spotkania dzieci wzięły udział w wspólnych grach i zabawach.

[EasyGallery key='24']

Wizyta z Ukrainy

17 listopada filię biblioteczną przy ulicy Mickiewicza 1 odwiedziła delegacja bibliotekarzy z Obwodowej Publicznej Biblioteki Naukowej z Iwanofrankowska na Ukrainie. Goście zapoznali się z działalnością biblioteki. Punktem kulminacyjnym spotkania było zwiedzanie biblioteki.

[EasyGallery key='22']

Informacja ogólna

Z powodu awarii budynku, biblioteka dla dzieci przy ulicy Sienkiewicza 9
będzie nieczynna do odwołania.

Dzień Pluszowego Misia

Miś przytulanka odwiedził naszych najmłodszych czytelników.
Dnia 13 listopada 2014 godzina 12.30 - Przedszkole Nr 2;
Dnia 14 listopada 2014 godzina 10.15 - Fila biblioteczna Nr 2 w Krapkowicach ul. Mickiewicza 1.

[EasyGallery key='23']
[EasyGallery key='27']

Biblioteka na miarę XXI wieku

Ceremonia otwarcia odbyła się 9 listopada 2014 roku o godzinie 16. Burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura przedstawił ogrom pracy związanej z modernizacją, przebudową i remontem budynku. Nakreślił cel projektu dzięki, któremu była możliwość podniesienia walorów funkcjonalnych i estetycznych biblioteki. W ramach projektu powiększono o ponad 400 m² powierzchnię użytkową biblioteki, ponadto biblioteka została kompleksowo wyposażona w nowy sprzęt: elektroniczny i biblioteczny. Dyrektor Biblioteki Maria Bartoszyńska mówiła o roli bibliotek w erze cyfrowej. Stwierdziła jednoznacznie, że biblioteki nigdy nie były tak ważne jak obecnie. Są usytuowane i działają w centralnych punktach miejscowości świadczą wiele podstawowych usług, jednak na pierwszy rzut oka niedostrzegalnych. Placówka biblioteczna zmieniła adres, ale nie zmienia swojej działalności. W ręce społeczności została oddana biblioteka na miarę XXI wieku. Na taką skalę w ramach projektu to pierwsza biblioteka w województwie opolskim. Na przestrzeni przyjaznej użytkownikom stworzono dogodne miejsce dla pomysłów. Centrum „Wiedzy i kultury” stanie się w krótkim czasie miejscem spotkań ludzi ze sobą oraz ludzi z pisarzami i artystami. Krapkowickie biblioteki od lat starały się, aby były nowoczesnymi centrami dostępu do wiedzy, kultury, informacji i rozrywki. W zależności od potrzeb systematycznie wprowadzają nowe usługi, doskonale rozumieją, że świat się zmienia i potrzeby użytkowników również. Realizacja projektu pozwoliła na poszerzenie oferty dla użytkowników, przewidujemy, że w kolejnych latach zwiększy się liczba z korzystających z bibliotek. Reasumując – „inwestowanie w wiedzę jest kluczowym czynnikiem przyszłego sukcesu społeczeństw”.

[EasyGallery key='21']

Spotkanie w bibliotece

Już  kolejny raz dzieci z Publicznego Przedszkola Nr 1 w Krapkowicach odwiedziły bibliotekę dla dzieci. Podczas spotkania przedszkolaki zapoznały się z księgozbiorem biblioteki i pracą pań bibliotekarek. Na koniec spotkania dzieci zobaczyć mogły najstarsze książki, które znajdują się w bibliotece.

[EasyGallery key='19']

"Dzień Książkowego Misia"

W dniu 24.10.2014 Szkoła Podstawowa Nr 2 w Gogolinie zaprosiła panią bibliotekarkę z Filii dla dzieci w Krapkowicach na przeprowadzenie imprezy literackiej pod hasłem "Dzień Książkowego Misia". Uczniowie poznali przeróżne książki w których bohaterem jest ich wielki przyjaciel miś. Całej imprezie towarzyszyły gry , zabawy oraz konkursy, w których dzieci chętnie brały udział.Poniżej galeria ze wspólnie spędzonych chwil.

[EasyGallery key='18']

Co słychać w lesie

20 października biblioteka dla dzieci gościła w swoich progach przedszkolaków z Publicznego Przedszkola Nr 1 w Krapkowicach. Grupa starszaków wzięła udział w  ciekawej imprezie pod hasłem "Co słychać w lesie". Z kart książek, a także poprzez udział w licznych grach i zabawach dzieci poznały zwierzęta jakie zamieszkują lasy, jak również podzieliły się własną wiedzą na temat tego jako należy zachowywać się w lesie. Wszyscy uczestnicy spotkania opuszczali mury biblioteki zadowoleni i szczęśliwi. Podobna impreza została przeprowadzona w filii bibliotecznej w Żużeli.

[EasyGallery key='17']

Wizyta Studyjna w Bibliotece Publicznej w Namysłowie

Wizyta studyjna była adresowana do uczestników Programu Rozwoju Bibliotek. Bibliotekarze z krapkowickich bibliotek, którzy byli uczestnikami wizyty studyjnej mieli okazję podzielić się wiedzą i doświadczeniem, które są kierowane do seniorów i osób starszych. "Spotkajmy się w bibliotece" to zaproszenie do aktywnego uczestnictwa osób 50+ w życiu biblioteki. Wizyta w namysłowskiej bibliotece umocniła nas w przekonaniu
"że warto umacniać więzi międzyludzkie lokalnego środowiska".
Tak trzymać - dziękujemy Bibliotekarkom z Namysłowa.

[EasyGallery key='16']

Owocne partnerstwo - biblioteki publiczne i szkolne

Tym razem biblioteka publiczna nawiązała partnerstwo z bibliotekami szkolnymi, w ramach którego przydzielono środki finansowe na zakup nowości wydawniczych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych (szkół stopnia podstawowego i gimnazjów). Na realizację tego zadania Biblioteka Narodowa przeznaczyła 15.000 złotych. Współpraca bibliotek publicznych i szkolnych ma na celu szerzenie kultury czytelniczej poprzez udział młodzieży w zajęciach czytelniczych a także wolontariat biblioteczny.

Otwarcie nowej filii bibliotecznej

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach zaprasza na otwarcie filii bibliotecznej przy ulicy Mickiewicza 1. Uroczyste otwarcie placówki odbędzie się
9 listopada o godzinie 16.00.
W programie uroczystości przewidziano:

 • Wystąpienie Burmistrza Krapkowic.
 • Wykład dr hab. Sabiny Brzozowskiej - "Dom na linii frontu. Doświadczenie historii w literaturze przed Wielką Wojną"
 • Występy artystyczne uczniów.
 • Zwiedzanie biblioteki.
 • Poczęstunek.

Szczegółowa oferta biblioteki poniżej.
Filia Nr 2

Serdecznie Zapraszamy!


 FunEnglish w bibliotece

Kolejnym programem  do którego przystąpiła Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach jest kurs e-learningowy. Kurs został stworzony dzięki połączeniu najnowszych technologii z tradycyjnym nauczaniem. Składa się z ponad 60 gier edukacyjnych, setek filmów, foto lekcji i ćwiczeń opracowanych przez ekspertów.
Dzieci w świecie FunEnglish.pl przeżywają przygody wraz z bohaterami gier i filmów.
Uczą się bezpośrednio od native speakerów!

Megamatma w bibliotece

Miejska i Gminna Biblioteka w Krapkowicach we współpracy ze Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego przystąpiła do programu „Megamatma w bibliotece”.
Serwis MegaMatma.pl to nowe technologie w edukacji. MegaMatma dostępna na bibliotecznych komputerach to możliwość rozwiązywania testów i arkuszy maturalnych on-line, powtarzania materiału z poprzednich lat, przypomnienia wzorów i definicji.
Serdecznie zapraszamy do naszych placówek!

Narodowe Czytanie

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach zaprasza do udziału w Narodowym Czytaniu „Trylogii” – Henryka Sienkiewicza Szczegóły planu zamieszczone poniżej.

Narodowe Czytanie


 Spotkanie z pasjami

Już 28 sierpnia kolejne spotkanie słuchaczy „Spotkań z pasjami”. Gościem spotkania będzie Pani Jadwiga Wyrozębska – Badowska, która wraz z mężem aktywnie realizuje swoją pasję do urządzania przestrzeni. Pani Jadwiga 6 lat temu zrezygnowała z miejskiego życia i przeprowadziła się na wieś. Zadanie nie należało do najłatwiejszych- stuletni dom wymagał kompletnej renowacji. Państwo Badowscy postanowili stworzyć swoją wymarzoną przestrzeń na własną rękę- przerabiali i dekorowali prostymi, tanimi sposobami. Z Panią Jadwigą porozmawiamy o pasji do nadawaniu starym, zapomnianym przedmiotom nowego życia oraz o…ekologii. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 11.00 w budynku Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Krapkowicach przy ulicy Sądowej 21.


 Spotkanie z pasjami

Spotkanie 17 lipca poświęcone będzie historii Pani Danuty Płatek artystki, która dzięki determinacji i wielkiej pasji do tego co się robi od ponad  60 lat tworzy arcydzieła… na głowach swoich klientów. Z Panią Danutą porozmawiamy o tym jak to jest być fryzjerem, który bywa także terapeutą. Spotkanie odbędzie się w budynku Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Krapkowicach przy ulicy Sądowej 21 o godzinie 11.00.
Serdecznie zapraszamy!


 Lato w mieście 2014

W sierpniu Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach zaprasza wszystkie dzieci do filii dla dzieci przy ulicy Sienkiewicza 9, gdzie będą odbywały się zajęcia biblioteczne. Poniżej przedstawiamy szczegółowy harmonogram.
Serdecznie zapraszamy!

Lato w mieście 2014